hologram polski na dłoni

Miliard dolarów na Polską Bramę Cyfrową

Podziel się
Twitter
Email
Drukuj
Operator Chmury Krajowej zawarł strategiczne partnerstwo z globalną spółką technologiczną Microsoft. Wartość inwestycji: 1 mld dolarów.

Nowy region data center dołączy do globalnej infrastruktury Microsoft, w której skład wchodzi 59 regionów chmurowych zapewniających dostępność usługi Microsoft Azure w ponad 140 krajach. Powstanie regionalny hub technologiczny.

– Polska ma szansę być cyfrowym sercem Europy. Dlatego dzisiaj ogłaszamy partnerstwo z Operatorem Chmury Krajowej i największą w historii kraju inwestycję w technologię cyfrową wynoszącą 1 miliard dolarów. W ramach inwestycji planujemy działania na rzecz rozwoju kompetencji cyfrowych, wsparcie transformacji i budowę pierwszego w Europie Środkowo-Wschodniej, bezpiecznego i zaufanego regionu centrum przetwarzania danych w chmurze Microsoft o globalnej skali. Oznacza to dostęp do światowej klasy technologii, a w szczególności rozwiązań chmurowych, z poziomu data center zlokalizowanego w Polsce – powiedział Mark Loughran, dyrektor generalny polskiego oddziału Microsoft.

– To kolejny ważny krok na drodze cyfryzacji i przyspieszenia rozwoju całej polskiej gospodarki. Cyfrowa transformacja to wielka szansa, by szybciej i skuteczniej uporać się z obecnym kryzysem. Technologia chmurowa to przyszłość, którą chcemy realizować już dzisiaj – mówi Zbigniew Jagiełło, prezes PKO BP.

Ważnym elementem inwestycji Microsoft w Polsce jest także kompleksowy, wieloletni program podnoszenia kompetencji cyfrowych na polskim rynku pracy. Będzie obejmował szkolenia, warsztaty, hackatony i programy e-learningowe z zakresu przetwarzania w chmurze, wykorzystania technologii sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego, zaawansowanej analityki danych oraz Internetu rzeczy.

Fundamentem działań Chmury Krajowej jest zaawansowane bezpieczeństwo cyfrowe. Chmura obliczeniowa jest dziś niezbędnym elementem procesu transformacji cyfrowej zarówno na poziomie poszczególnych firm, jak i całej gospodarki.

– Przekonaliśmy największą obecnie firmę technologiczną na świecie do ważnej inwestycji w Polsce. Działając razem zwiększamy szanse na przyspieszenie transformacji cyfrowej polskich przedsiębiorstw i administracji publicznej – twierdzi Michał Potoczek, prezes Operatora Chmury Krajowej.

– Wielu naukowców twierdzi, że świat przestaje napędzać ropa, a zaczynają dane i technologie. Już dziś największą firmą na polskiej giełdzie jest producent gier wideo. Eksperci mówią, że rynek usług związanych z chmurami danych będzie rósł o 15 proc. rocznie przez najbliższe lata – mówi premier Mateusz Morawiecki, gratulując inwestycji. Sporo miejsca w swoim wystąpieniu poświęcił także polskiej branży cyfrowej.

 

 

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Warto przeczytać