rocket-1245696_1920

Internet satelitarny SpaceX może być gotowy we wrześniu

Share on facebook
Podziel się
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Drukuj
SpaceX, dzięki swojemu projektowi Starlink, spodziewa się uruchomienia sieci satelitów we wrześniu. Sieć ma dostarczać Internet szerokopasmowy, udostępniając go w miejscach, dotąd niedostępnych.

SpaceX Elona Muska, który opracowuje projekt szerokopasmowego Internetu satelitarnego – Starlink – spodziewa się, że we wrześniu sieć satelitów będzie mogła zapewnić ciągły, globalny zasięg Internetu. Starlink ma dotrzeć w miejsca, gdzie dostarczenie Internetu nie było do tej pory możliwe lub było trudne. Jego montaż ma być prosty, ponieważ opierać się będzie na podłączeniu routera do aplikacji. Internet posiadać będzie niskie opóźnienie przesyłu danych, które ma zaspokoić potrzeby konsumentów na całym świecie.

Działanie technologii będzie możliwe dzięki konstelacji 42 tys. satelitów, która umieszczana jest na niskiej orbicie okołoziemskiej. Jak poinformowała Macquarie Group na konferencji prasowej, do tej pory na orbicie udało się rozmieścić 1800 satelitów, a gdy wszystkie te satelity osiągną swoją orbitę operacyjną, firma będzie mogła mieć stały zasięg globalny. – Powinno to być we wrześniowych ramach czasowych – dodała Macquarie Group. Trudnością jest jednak uzyskanie zgody w poszczególnych krajach na wprowadzenie technologii i świadczenie usług telekomunikacyjnych. Elon Musk – założyciel SpaceX – poinformował jednak, że już przed premierą projekt otrzymał 500 tys. zamówień na świadczenie usług. Dodał również, że projekt nie przewiduje opóźnień w realizacji.

W obecnej chwili Starlink dostarcza użytkownikom wstępną usługę beta. Wersja ta jest nieudoskonalonym projektem, a jego prędkość waha się od 50 Mb/s do 150 Mb/s, opóźnienie zaś od 20 ms do 40 ms. W miarę umieszczenia większej ilości satelitów na orbicie, parametry te mają się zwiększać.

Oprac. Karolina Rzeźnik

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Reklama

Warto przeczytać

Reklama