472635678_87373238fe_o

Instytut Gallupa: wzrost akceptacji dla migrantów w Polsce

Podziel się
Twitter
Email
Drukuj
Polska, jako jeden z nielicznych krajów w Europie, znalazła się w gronie państw, w których akceptacja dla przyjmowania migracji wzrasta. W ciągu ostatnich trzech lat Indeks Akceptacji Migrantów poprawił się o niecały punkt, zrastając z 3,31 do 4,21.

Gdy Unia Europejska ogłasza nowy pakt migracyjny, międzynarodowy Instytut Gallupa, zajmujący się badaniami statystycznymi stwierdza, że ​​świat coraz mniej akceptuje migrantów. Szereg krajów Unii znajduje się na szczycie listy państw świata z najniższym wskaźnikiem akceptacji migrantów. Wyjątkiem w tym zestawieniu są Polska i Litwa, gdzie Indeks Akceptacji Migrantów w latach 2016-2019 wzrósł.

Zgodnie z najnowszą aktualizacją Indeksu Akceptacji Migrantów, kraje przyjmują obecnie nieco mniej migrantów niż trzy lata temu. W latach 2016-2019 indeks, który mierzy akceptację migrantów w oparciu o rosnący stopień osobistej bliskości z migrantami, spadł z 5,34 do 5,21.

Wiele krajów wiodących w globalnym spowolnieniu znalazło się w obliczu masowego exodusu Wenezuelczyków uciekających przed kryzysem humanitarnym. Wyniki indeksu spadły o ponad dwa pełne punkty w Peru, Ekwadorze i Kolumbii. Początkowo wielu migrantów i uchodźców było witanych z sympatią w tych krajach, ale nastroje społeczne zaczęły się zwracać przeciwko nim, kiedy tamtejsze programy zdrowotne, edukacyjne i pomocy społecznej ugięły się pod ciężarem migracji.

Wyniki indeksu znacznie spadły również w wielu innych krajach, w których migracja nadal jest tematem polaryzującym, w tym w krajach europejskich, takich jak Belgia i Szwajcaria, gdzie prawicowe partie antyimigracyjne zyskiwały na popularności w latach 2016–2019; indeks spadł także w Indiach. W badaniu Instytutu Gallupa Kanada jest krajem przyjmującym najwięcej migrantów.

Polska, jako jeden z nielicznych krajów w Europie, znalazła się w gronie państw, w których akceptacja dla przyjmowania migracji wzrasta. W ciągu ostatnich trzech lat Indeks Akceptacji Migrantów poprawił się o niecały punkt, zrastając z 3,31 do 4,21. W tym czasie Polacy stali się bardziej otwarci na migrantów mieszkających w ich kraju (wzrost z 28% do 42%) i sąsiadów (26% vs 38%), ale niekoniecznie, migrantów jako członków rodziny ( 23% wobec 27%).

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Warto przeczytać