WhatsApp Image 2021-11-30 at 14.07.41

Inflacja w listopadzie wzrosła do 7,7%. Rząd przyjął projekt ustawy wprowadzającej Rządową Tarczę Antyinflacyjną

Share on facebook
Podziel się
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Drukuj
Jak podał we wtorek Główny Urząd Statystyczny, inflacja w listopadzie wyniosła 7,7%. Aby walczyć ze skutkami wzrostu cen Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy wprowadzającej Rządową Tarczę Antyinflacyjną, która zakłada m.in. obniżenie akcyzy na paliwa i energię oraz wdrożenie dodatku osłonowego.
Reklama

Wskaźnik inflacji na poziomie 7,7% jest najwyższym odczytem od grudnia 2000 r. W ciągu miesiąca wskaźnik ten wzrósł o 0,9 pkt. proc. (w październiku 6,8%). Zdaniem GUS na tak wysoką inflację w Polsce wpłynął wzrost cen paliw o 36,6%, nośników energii o 13,4% oraz żywności i napojów o 6,4%.

Jak przewidują ekonomiści mBanku, inflacja ma wzrosnąć w grudniu do około 8%, co ma być szczytem fali wzrostu cen. Jak jednak przedstawiają  ekonomiści Polskiego Instytutu Ekonomicznego inflacja spowolni dopiero w przyszłym roku. Według PIE rządowa tarcza antyinflacyjna obniży wskaźnik w I kwartale 2022 o ok. 1,2 pkt. proc – inflacja spadnie w okolice 6,5 – 7%.

Jak przekazał we wtorek premier Mateusz Morawiecki, rząd przyjął projekt ustawy wprowadzający Tarczę Antyinflacyjną i przystąpił do realizacji jej założeń. – Rada Ministrów przyjęła pewne rozwiązania, które muszą zostać przyjęte ustawowo. Te rozwiązania, które można wdrożyć rozporządzeniami, są już procedowane – powiedział premier.

Tarcza Antyinflacyjna ma przede wszystkim obniżać podatki. Projekt zakłada m.in. obniżenie akcyzy paliw (od 20 grudnia na 5 miesięcy, do minimalnego dopuszczonego poziomu w UE) oraz zwolnienie z podatku od sprzedaży detalicznej paliw (od 1 stycznia do 31 maja 2022 r.).

– Paliwa nie będą zaliczane do podatku handlowego, co powinno obniżyć cenę paliwa o kilkanaście groszy. Łącznie z innymi działaniami może to doprowadzić do obniżki ceny paliw na litrze o 20-25 groszy, a optymiści mówią, że nawet o 30 groszy – przekazał Morawiecki.

Tarcza antyinflacyjna zakłada ponadto:

  • obniżenie stawki VAT na gaz ziemny z 23% na 8%;
  • obniżenie stawki VAT na energię elektryczną z 23% na 8% (od stycznia na trzy miesiące);
  • wprowadzenie zerowej akcyzy na energię elektryczną dla gospodarstw domowych;
  • oszczędności w administracji publicznej, większa efektywność wydatków publicznych, zablokowane zostanie tworzenie nowych etatów w administracji

Jak poinformował we wtorek premier, Rząd dołączył do programu obniżkę podatku VAT na ogrzewanie z sieci, z którego korzystają mieszkańcy spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych z 23% do 8%.

Punktem tarczy antyinflacyjnej, który ma bezpośrednio wspierać gospodarstwa domowe jest dodatek osłonowy. Ma on być wypłacany w dwóch ratach, a jego wysokość będzie oscylować między 400 zł i 1100 zł (w zależności od wielkości gospodarstwa domowego i liczebności rodziny). Dodatek osłonowy ma wesprzeć

Oprac. KR

 

 

 

foto: Kancelaria Premiera

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Reklama

Warto przeczytać