poverty-g906b5b51d_1920

Inflacja w kwietniu na poziomie 12,4%

Share on facebook
Podziel się
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Drukuj
Inflacja w kwietniu osiągnęła poziom 12,4%. W ramach tarczy Sejm uchwalił obniżkę stawki PIT z 17% do 12%.
Reklama

Jak poinformował w piątek Główny Urząd Statystyczny, inflacja w kwietniu wyniosła 12,4% w ujęciu rocznym. W porównaniu do wstępnego szacunku była wyższa o 0,1 punkt proc. Ostatni raz inflację powyżej 12% odnotowano w czerwcu 1998 r. (12,2%).

W ramach „tarczy antyputinowskiej” Sejm uchwalił w czwartek nowelizację ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, która zakłada obniżkę najniższej stawki PIT z 17% do 12%. Kwota wolna od podatku zostanie na poziomie 30 tys., a dolny próg podatkowy na poziomie 120 tys. Wprowadzone zostanie także odliczenie części składki zdrowotnej od podstawy opodatkowania dla niektórych przedsiębiorców. Ustawa zlikwiduje też „ulgę dla klasy średniej”. Jeśli jednak ulga ta jest dla kogoś korzystniejsza, otrzyma on zwrot różnicy.

Wprowadzone zostanie również wspólne rozliczenie z dzieckiem w przypadku samotnych rodziców, a także preferencje dla rodzin i dzieci, w ramach których zwiększy się kwota zarobków, jakie może osiągnąć dziecko bez utraty preferencji podatkowych przez rodziców (do 16 061,28 zł w 2022 r.).

Zmiana ma wejść w życie 1 lipca. 

Podczas czwartkowego posiedzenia, Sejm zdecydował o ponownym powołaniu Adama Glapińskiego na prezesa Narodowego Banku Polskiego.

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Reklama

Warto przeczytać