26518481603_1980d821bd_k

Inauguracja prezydent Tajwanu: Republika Chińska nigdy nie zaakceptuje rządów ChRL

Podziel się
Twitter
Email
Drukuj
„Tajwan nigdy nie pozwoli Chinom obniżyć swojej pozycji na arenie międzynarodowej” powiedziała prezydent Tsai Ing-wen cytowana przez DPA w środę podczas ceremonii inauguracji na swoją drugą i ostatnią kadencję.

Tsai została ponownie wybrana na urząd prezydenta Republiki Chińskiej w styczniu. Jej centrystyczna Demokratyczna Partia Postępowa (DPP), która faworyzuje niezależność Tajwanu, również zachowała większość w tajwańskim ustawodawstwie.

„Nie zaakceptujemy wykorzystywania przez władze Pekinu modelu »jednego kraju, dwóch systemów« w celu obniżenia pozycji Tajwanu i podważenia status quo w cieśninie. Trzymamy się mocno tej zasady” – powiedziała. Podkreśliła jednocześnie, że ​​jej rząd pozostaje otwarty na dialog z Pekinem, mówiąc, że pozytywne interakcje powinny być prowadzone w oparciu o pokój, równość i demokrację. „Mam również nadzieję, że przywódca po drugiej stronie Cieśniny przejmie tę samą odpowiedzialność”, dodała Tsai, odnosząc się do chińskiego prezydenta Xi JINPINGA.

Tsai, która jest pierwszą kobietą-prezydentem Tajwanu, po raz pierwszy objęła urząd w maju 2016 r. Skorzystała z okazji swojego przemówienia, aby uczcić sukces demokratycznej wyspy w powstrzymaniu pandemii Covid-19. „Od stycznia dotąd Tajwan dwukrotnie zadziwiał społeczność międzynarodową. Po raz pierwszy demokratycznymi wyborami, a następnie sukcesem w walce z Covid-19”, powiedział Tsai.

WARTO PRZECZYTAĆ:

Mateusz KRAWCZYK: Tajwan. Co dalej?

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Warto przeczytać