49055188321_b03a4a2ef5_k

Hongkong zawiesza umowy ekstradycyjne z Francją i Niemcami

Podziel się
Twitter
Email
Drukuj
W środę Hongkong oświadczył, że zawiesił umowy ekstradycyjne z Francją i Niemcami po tym, jak oba europejskie kraje wykonały ten sam ruch, aby zaprotestować przeciwko zagrożeniu wolności, jakie stwarza nowe chińskie prawo bezpieczeństwa.

– Oba kraje upolityczniły współpracę prawną, niszcząc w ten sposób podstawę współpracy prawnej między [Hongkongiem] a Niemcami i Francją  – oświadczył rząd miasta.

Wprowadzenie prawa bezpieczeństwa wywołało nowe napięcia między Chinami a Zachodem, potęgując istniejące konflikty związane z traktowaniem muzułmańskiej mniejszości ujgurskiej i polityką korporacji telekomunikacyjnej Huawei. Krytycy twierdzą, że nowe prawo bezpieczeństwa ogranicza prawo do protestu i wolność słowa. Ustanawia również biuro bezpieczeństwa w Hongkongu, którego personel podlega chińskiej jurysdykcji.

W zeszłym miesiącu Wielka Brytania zawiesiła traktat ekstradycyjny z Hongkongiem „natychmiast i na czas nieokreślony” w odpowiedzi na nowe prawo, podczas gdy Niemcy zawiesiły traktat ekstradycyjny z Hongkongiem w związku z decyzją o przesunięciu wyborów lokalnych o rok. Zjednoczone Królestwo oświadczyło również, że zapewni szybką ścieżkę do obywatelstwa około 3 milionom mieszkańców Hongkongu po wejściu w życie nowego prawa dotyczącego bezpieczeństwa. Kanada, Australia i Nowa Zelandia również zawiesiły  umowy ekstradycyjne z Hongkongiem. Na początku tego miesiąca Francja zapowiedziała, że ​​wstrzyma ratyfikację traktatu ekstradycyjnego z Hongkongiem po wprowadzeniu przez Pekin nowego prawa bezpieczeństwa.

– W świetle ostatnich wydarzeń Francja nie będzie kontynuować ratyfikacji umowy ekstradycyjnej podpisanej 4 maja 2017 r. między Francją a Specjalnym Regionem Administracyjnym Hongkongu – oświadczyło wówczas francuskie ministerstwo spraw zagranicznych.

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Warto przeczytać