48979536351_35c057ada6_k

Hongkong: Joshua Wong i dwóch innych liderów prodemokratycznych skazanych za protesty

Podziel się
Twitter
Email
Drukuj
Znany działacz prodemokratyczny Joshua Wong został skazany na 13,5 miesiąca więzienia za podżeganie i zorganizowanie bezprawnego zgromadzenia w siedzibie policji w zeszłym roku. Inna aktywistka Agnes Chow została skazana na 10 miesięcy więzienia, a kolejna, Ivana Lam, na 7 miesięcy.

Trójka została skazana pod zarzutem podżegania i zorganizowania bezprawnego zgromadzenia podczas protestu w zeszłym roku. Byli zatrzymani i osadzeni w areszcie od zeszłego poniedziałku, kiedy po raz ostatni stawili się w sądzie.

Po skazaniu Wong opublikował oświadczenie na Twitterze za pośrednictwem swojego prawnika. „To nie koniec walki. Przed nami kolejne wymagające pole bitwy” – powiedział Wong. „Dołączamy teraz do bitwy w więzieniu wraz z wieloma odważnymi protestującymi, mniej widocznymi, ale niezbędnymi w walce o demokrację i wolność w Hongkongu”. Również na Twitterze Nathan Law, działacz z Hongkongu przebywający obecnie na emigracji w Wielkiej Brytanii, powiedział, że obawia się, że na tę trójkę można postawić inne wyroki, i nazwał środowy wyrok „absurdalnie ciężkim”.

Znany aktywista Avery Ng, sekretarz generalny grupy Liga Socjaldemokratów powiedział, że wyrok sądu jest polityczny. „Wyrok jest absurdalny i opiera się wyłącznie na względach politycznych, a nie na argumentach prawnych” – powiedział, po czym dodał: „Rząd chce wysłać światu silny sygnał, że jeśli się z nim nie zgadzasz, zostaniesz ukarany. Wymiar sprawiedliwości w Hongkongu nie jest miejscem sprawiedliwości, ale miejscem, w którym rząd może się zemścić” – powiedział Ng.

Wong przyznał się do zarzutów „podżegania do świadomego udziału w niedozwolonym zgromadzeniu” i „zorganizowania nieautoryzowanego zgromadzenia” w związku z protestem przed siedzibą policji w Wan Chai w czerwcu ubiegłego roku. Cała trójka uniknęła maksymalnej kary pięciu lat pozbawienia wolności. 23 listopada trzeci zarzut udziału w nieautoryzowanym zgromadzeniu został wycofany z powodu braku dowodów, powiedział rzecznik Wonga, Isaac Cheng.

Napięcia rosną w Hongkongu, zwłaszcza po rezygnacji w zeszłym miesiącu 15 demokratycznych ustawodawców z Rady Legislacyjnej (LegCo), regionalnego parlamentu Hongkongu. Posunięcie to nastąpiło po usunięciu czterech prawodawców z LegCo w związku z ustawą o hymnie narodowym, która przewiduje sankcje za negatywne zachowanie podczas odtwarzania hymnu narodowego Chin.

Źródło: DPA

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Warto przeczytać