Szczyt jest pierwszą okazją do spotkania chińskiego prezydenta z Ursulą von der Leyen, która została wybrana na przewodniczącą Komisji Europejskiej w grudniu 2019 roku. Wtedy obiecała ona stworzyć unię geopolityczną, spędzając wiele dni początku swojej kadencji na podróżach międzynarodowych, zwiększania obecności UE w Afryce i w komunikacji z Pekinem. Obecnie kluczową sprawą dzielącą politykę UE i Chin jest podejście do prawa bezpieczeństwa narodowego nałożonego na Hongkong. Do jej wezwania dołączy przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel.
„Staramy się wywierać wpływ, wyrażając swoje obawy, aktywnie kontaktując się w ciągu ostatnich kilku dni i tygodni ze stroną chińską, i będzie to najważniejszy punkt, który dotrze w poniedziałek do naszych partnerów w Pekinie”, powiedziało źródło z UE dla South China Morning Post.
Inne źródło anglojęzycznej gazety wydawanej z Hongkongu dodaje: „Problem Hongkongu musi zostać rozwiązany, ponieważ wpływa on na naszą zdolność do dalszego rozwijania stosunków między UE a Chinami”.
Rozmowa z Xi odbędzie się w poniedziałek z udziałem premiera Chin Li Keqianga, podczas którego przywódcy UE dyskutować będą na temat postępów w sprawie traktatu inwestycyjnego między europejskim blokiem handlowym a Chinami.
Źródło z administracji UE podaje, że 27 członków unii popiera stanowisko bloku wobec Hongkongu. UE dołączyła do grupy państw i organizacji, które w zeszłym tygodniu wydały oświadczenie wzywające Pekin do ponownego rozważenia wprowadzanego prawa. Przedstawiciele UE mają przedstawić problem naruszeń praw człowieka w Chinach w szerszym spektrum zagadnień obejmującym także dyskryminację muzułmanów w północno-zachodnim regionie Chin Sinciang.