EU-China Summit in Brussels

Hongkong i prawa człowieka kluczowym punktem szczytu UE-Chiny

Podziel się
Twitter
Email
Drukuj
Eksperci spodziewają się, że przywódcy Unii Europejskiej wywrą bezpośrednią presję na prezydenta Chin Xi Jinpinga w sprawie Hongkongu podczas poniedziałkowego szczytu UE-Chiny, a sam szczyt nie zakończy się wspólnym oświadczeniem obu uczestników – podaje The South China Morning Post.

Szczyt jest pierwszą okazją do spotkania chińskiego prezydenta z Ursulą von der Leyen, która została wybrana na przewodniczącą Komisji Europejskiej w grudniu 2019 roku. Wtedy obiecała ona stworzyć unię geopolityczną, spędzając wiele dni początku swojej kadencji na podróżach międzynarodowych, zwiększania obecności UE w Afryce i w komunikacji z Pekinem. Obecnie kluczową sprawą dzielącą politykę UE i Chin jest podejście do prawa bezpieczeństwa narodowego nałożonego na Hongkong. Do jej wezwania dołączy przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel.

„Staramy się wywierać wpływ, wyrażając swoje obawy, aktywnie kontaktując się w ciągu ostatnich kilku dni i tygodni ze stroną chińską, i będzie to najważniejszy punkt, który dotrze w poniedziałek do naszych partnerów w Pekinie”, powiedziało źródło z UE dla South China Morning Post.

Inne źródło anglojęzycznej gazety wydawanej z Hongkongu dodaje: „Problem Hongkongu musi zostać rozwiązany, ponieważ wpływa on na naszą zdolność do dalszego rozwijania stosunków między UE a Chinami”.

Rozmowa z Xi odbędzie się w poniedziałek z udziałem premiera Chin Li Keqianga, podczas którego przywódcy UE dyskutować będą na temat postępów w sprawie traktatu inwestycyjnego między europejskim blokiem handlowym a Chinami.

Źródło z administracji UE podaje, że 27 członków unii popiera stanowisko bloku wobec Hongkongu. UE dołączyła do grupy państw i organizacji, które w zeszłym tygodniu wydały oświadczenie wzywające Pekin do ponownego rozważenia wprowadzanego prawa. Przedstawiciele UE mają przedstawić problem naruszeń praw człowieka w Chinach w szerszym spektrum zagadnień obejmującym także dyskryminację muzułmanów w północno-zachodnim regionie Chin Sinciang.

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Warto przeczytać