justice-2060093_1920

Holenderski sąd: rakiety rosyjskiej produkcji zestrzeliły samolot MH17 nad Ukrainą

Share on facebook
Podziel się
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Drukuj
Holenderski sąd stwierdził w czwartek, że lot Malaysia Airlines MH17 został zestrzelony w 2014 roku przez rakietę rosyjskiej produkcji wystrzeloną z pola na wschodzie Ukrainy i że Rosja sprawowała wówczas ogólną kontrolę nad siłami separatystów. Sąd odczytuje swój wyrok w sprawie czterech mężczyzn mających powiązania z Rosją, oskarżonych o masowe morderstwo za ich rzekome role w zestrzeleniu lotu.

Lot pasażerski MH17 został zestrzelony nad wschodnią Ukrainą 17 lipca 2014 roku, zabijając wszystkich 298 pasażerów i załogę. W tym czasie na tym obszarze toczyły się walki między prorosyjskimi separatystami a siłami ukraińskimi, będące prekursorem tegorocznego konfliktu. Rosja najechała na Ukrainę w lutym i twierdzi, że zaanektowała prowincję doniecką, gdzie kiedyś wrak samolotu i szczątki ofiar były rozrzucone po polach kukurydzy.

Odczytując streszczenie orzeczenia, sędzia Hendrik Steenhuis powiedział, że mężczyźni nie korzystali z immunitetu przed oskarżeniem, ponieważ nie byli członkami rosyjskich służb zbrojnych. „Nie ma uzasadnionych wątpliwości”, że MH17 został zestrzelony przez system rakietowy BUK – powiedział Steenhuis. Podejrzani to Rosjanie Igor Girkin, Siergiej Dubinskij i Oleg Pulatov, wszyscy byli oficerowie wywiadu, oraz Ukrainiec Leonid Kharchenko, lider ukraińskich separatystów. Są oni oskarżeni o zorganizowanie i transport systemu rakietowego BUK, ale nie o osobiste jego odpalenie. Wszystkim grożą wyroki dożywotniego więzienia.

Przedstawiciele ofiar mówią, że wyrok będzie ważnym kamieniem milowym, choć podejrzani pozostają zbiegami. Uważa się, że wszyscy przebywają w Rosji, która nie dokona ich ekstradycji. Moskwa zaprzecza jakiemukolwiek zaangażowaniu lub odpowiedzialności za zestrzelenie MH17, a w 2014 roku zaprzeczyła również jakiejkolwiek obecności na Ukrainie.

Na briefingu w Moskwie w czwartek zastępca rzecznika MSZ Iwan Neczajew powiedział dziennikarzom, że rząd przeanalizuje ustalenia sądu. „Zbadamy tę decyzję, ponieważ we wszystkich tych kwestiach każdy niuans ma znaczenie” – powiedział.

Czterech mężczyzn zostało oskarżonych o zestrzelenie samolotu i morderstwo w procesie prowadzonym według prawa holenderskiego. Mogą być alternatywnie skazani za nieumyślne spowodowanie śmierci, jeśli sędziowie Sądu Okręgowego w Hadze uznają, że czyn nie był dokonany z premedytacją. Przechwycone rozmowy telefoniczne, które stanowiły kluczową część dowodów przeciwko mężczyznom, sugerowały, że wierzyli oni, iż ich celem jest ukraiński odrzutowiec.

Spośród podejrzanych tylko Pulatov nie przyznał się do winy za pośrednictwem prawników, których wynajął do reprezentowania go. Pozostali byli sądzeni zaocznie i żaden z nich nie uczestniczył w procesie. Ofiary MH17, który był w drodze z Amsterdamu do Kuala Lumpur, pochodziły z 10 różnych krajów. Ponad połowę stanowili Holendrzy. Śledztwo prowadziła Holandia, przy udziale Ukrainy, Malezji, Australii i Belgii.

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Reklama

Warto przeczytać