14086693619_82289400af_k

Historyczny spadek wzrostu w strefie euro

Podziel się
Twitter
Email
Drukuj
Unia Europejska stoi w obliczu najgłębszego spowolnienia gospodarczego w swojej historii.

Produkt krajowy brutto (PKB) w strefie euro skurczy się w tym roku o 7,75 procent w recesji „historycznych proporcji”, zgodnie z pierwszą oficjalną prognozą Komisji Europejskiej. Szacuje się również, że stopa bezrobocia w strefie walutowej 19 krajów wzrośnie do 9,5 procent w 2020 r., z 7,5 procent w roku ubiegłym.

„Europa przeżywa szok gospodarczy bez precedensu od czasu Wielkiego Kryzysu” – powiedział w środę, 6 kwietnia komisarz ds. Gospodarki UE Paolo Gentiloni. „Zarówno głębokość recesji, jak i siła ożywienia będą nierówne”.

Według szacunków urzędników UE wzrost PKB w strefie euro powinien wynieść 6,25 procent w 2021 r., a stopa bezrobocia powinna zmniejszyć się do 8,5 procent. Prognoza dotycząca Polski przewiduje spadek PKB w wysokości 4,3 proc., co jest najniższą prognozowaną zniżkową wartością wzrostu gospodarczego wśród państw Unii Europejskiej. W 2021 r. PKB ma z kolei wzrosnąć do 4,1 proc.; bezrobocie wzrośnie do 7,5 proc. w 2020 r. i spadnie do 5,3 proc. w 2021 r.

Prognoza opiera się na założeniu, że środki wprowadzone przez rządy państw członkowskich celem powstrzymania pandemii koronawirusa będą stopniowo łagodzone od maja, podkreśla organ wykonawczy UE.

Urzędnicy ostrzegli, że kryzys grozi powiększeniem przepaści gospodarczej między północnymi i południowymi państwami UE i wystawieniem stanu ekonomicznego UE do punktu krytycznego z powodu strat w turystyce i nierównomiernymi zdolnościami rządów do wspierania krajowych firm i gospodarstw domowych.

Produkcja w Grecji, we Włoszech i Hiszpanii — gdzie poziom zadłużenia był już wyższy niż średnia przed pandemią COVID-19 – spadnie w tym roku o ponad 9 proc., podczas gdy w krajach takich jak Niemcy i Holandia wartość ta będzie niższa niż 7 proc. Według urzędników Unii Europejskiej, bez formy wspólnego planu ratunkowego, zakłócenia gospodarcze mogą zagrozić stabilności regionu.

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Warto przeczytać