47856831252_af54018696_k

Historyczna wizyta przedstawiciela amerykańskiej administracji na Tajwanie

Podziel się
Twitter
Email
Drukuj
Alex Azar, sekretarz ds. zdrowia i opieki społecznej w Stanach Zjednoczonych, spotkał się w poniedziałek z prezydent Tajwanu Tsai Ing-wen. Jest to najwyższe szczeblem spotkanie między Waszyngtonem a Republiką Chińską od 40 lat. Wizyta została potępiona przez Pekin, który uważa Tajwan za terytorium Chińskiej Republiki Ludowej.

Azar przybył na Tajwan w niedzielę, gdzie on i jego zespół przeszli testy na koronawirusa. Grupa spotkała się z członkami Ministerstwa Spraw Zagranicznych Tajwanu oraz dyrektorem generalnym Tajwańskich Centrów Kontroli Chorób i dyrektorem Instytutu Amerykańskiego na Tajwanie, będącego de facto ambasadą USA.

Przemawiając w poniedziałek, Azar powiedział, że jego podróż – pokazuje solidne partnerstwo USA-Tajwan w zakresie globalnego zdrowia i bezpieczeństwa zdrowotnego, jednego z wielu aspektów naszej wszechstronnej przyjaźni.

– Uważamy Tajwan za ważnego partnera, historię sukcesu demokracji i siłę na rzecz dobra na świecie – dodał. – Istnieją trzy nadrzędne cele związane z tą podróżą. Pierwszym jest uznanie Tajwanu za otwarte i demokratyczne społeczeństwo oraz przeprowadzenie bardzo udanej i przejrzystej odpowiedzi na COVID-19. Drugim jest potwierdzenie, że Tajwan jest wieloletnim partnerem i przyjacielem Stanów Zjednoczonych oraz podkreślenie naszej historii współpracy w dziedzinie zdrowia publicznego. Trzecim jest uznanie, że Tajwan zasługuje na miano światowego lidera w dziedzinie zdrowia publicznego z doskonałymi osiągnięciami w tym zakresie”.

Przemawiając wraz z Azarem, Tsai podziękowała prezydentowi USA Donaldowi Trumpowi, sekretarzowi stanu Mike’owi Pompeo i Azarowi za ich nieustanne uznanie wkładu Tajwanu w globalne wysiłki antypandemiczne, a także ich silne poparcie dla Tajwanu.

Tajwan jest powszechnie chwalony za skuteczną reakcję na pandemię koronawirusa. Kraj ten dotąd odnotował 480 przypadki i siedem zgonów w populacji 23 milionów ludzi. Sukces ten uwydatnił wykluczenie Tajwanu ze Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Chiny zablokowały swojemu demokratycznemu sąsiadowi objęcie stanowiska obserwatora. Tsai opisał tę sytuację jako „wysoce godną pożałowania”.

Choć Partia Komunistyczna nigdy nie kontrolowała Tajwanu, Pekin uważa wyspę za suwerenną część Chin. – Chiny zdecydowanie sprzeciwiają się wszelkim oficjalnym interakcjom między USA a Tajwanem. To stanowisko jest spójne i jasne. Chiny złożyły surowe oświadczenia ze stroną amerykańską zarówno w Pekinie, jak i w Waszyngtonie” – powiedział w zeszłym tygodniu rzecznik chińskiego MSZ Wang Wenbin.

– Chcę podkreślić, że zasada jednych Chin jest powszechnie uznawana przez społeczność międzynarodową. Każda próba zignorowania, zaprzeczenia lub podważenia tej zasady jest skazana na niepowodzenie.

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Warto przeczytać