pump-jack-g082214010_1920

Gwałtownie wzrosły ceny gazu ziemnego w Europie

Share on facebook
Podziel się
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Drukuj
Po tym jak we wtorek niemiecki regulator zawiesił certyfikację gazociągu Nord Stream 2, w środę gwałtownie wzrosły ceny gazu w Europie.
Reklama

W środę cena gazu w Holandii (punkt odniesienia dla Europy) dla przyszłego miesiąca wzrosła o blisko 8%, osiągając 101,30 euro za megawatogodzinę (MWh), co jest najwyższym wskaźnikiem od 18 października.

Wzrost cen jest spowodowany obawami związanymi z opóźnieniem uruchomienia gazociągu Nord Stream 2 przez wczorajsze zawieszenie certyfikacji dostawcy, co potwierdza obawy podnoszone m.in. przez Polskę i Ukrainę dotyczące uzależnienia się Europy od niestabilnego przesyłu gazu z Rosji. Jak przekazali analitycy Goldman Sachs, nitka dostaw prawdopodobnie zostanie uruchomiona w lutym 2022 r. Jednak według danych niemieckiego operatora sieci Gascade, dotychczasowe nitki dostaw gazu ziemnego z Rosji są stabilne. Jak wskazuje agencja Reuters wzrost cen może wynikać również z obaw o ewentualne przerwy w dostawie gazu rurociągiem biegnącym przez Białoruś.

Wyższe ceny energii w Europie i na całym świecie wpływają  na wzrost inflacji, która w Unii Europejskiej i Wielkiej Brytanii wzrosła w październiku powyżej 4%, ponad dwukrotnie więcej niż cele banku centralnego.

Źródło: REUTERS

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Reklama

Warto przeczytać