FEJZsEwXwAMgLBR

Grupa kilkuset migrantów podeszła do przejścia granicznego Bruzgi-Kuźnica Białostocka

Share on facebook
Podziel się
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Drukuj
W poniedziałek grupa migrantów przebywających w obozie w Kuźnicy przeniosła się w okolice przejścia granicznego Bruzgi-Kuźnica Białostocka. Pod przejściem zgromadziło się już około tysiąc osób. Unia Europejska reaguje na wzmożoną migrację na granicy polsko-białoruskiej rozszerzając sankcje na Białoruś.
Reklama

Jak poinformowało Ministerstwo Obrony Narodowej obozowisko w okolicach Kuźnicy, w którym do tej pory znajdowała się duża liczba migrantów jest puste, a migranci przemieścili się przed nieczynne przejście graniczne Bruzgi-Kuźnica Białostocka. Ich marsz miał być kontrolowany przez białoruskie służby.

– Rośnie liczba migrantów, którzy tłoczą się przed ogrodzeniem z drutu kolczastego na zamkniętym od strony polskiej przejściu granicznym Bruzgi-Kuźnica Białostocka. Po stronie Białorusi gromadzi się kilkuset cudzoziemców. Spodziewamy się, że dojdzie do próby siłowego sforsowania granicy, kierujemy tam wszystkie nasze siły – poinformowała w poniedziałek rzeczniczka Straży Granicznej ppor. Anna Michalska.

MON informuje, że migranci kierowani są pod przejście graniczne w Kuźnicy w coraz większych grupach. Według rzecznika podlaskiej policji Tomasza Krupy, grupa liczy około tysiąca osób i znajduje się kilka metrów od ogrodzenia granicznego. MON informuje też o kolejnych prowokacjach Białorusinów m.in. o odgłosach strzałów, oddawanych prawdopodobnie ze ślepej amunicji oraz instrumentalnym wykorzystywaniu osób.

– Migranci, głównie kobiety i dzieci są zmuszane do podejścia pod ogrodzenie, by białoruskie media mogły przygotowywać swoje propagandowe materiały – przekazuje MON.

Jak poinformowała rzeczniczka Straży Granicznej ppor. Anna Michalska w nocy z niedzieli na poniedziałek w Czeremsze doszło do próby siłowego sforsowania granicy, gdzie na terytorium Polski próbowało wejść 60 osób.

W związku z nasilającą się migracją przygraniczną UE postanowiła zaostrzyć sankcje wobec Białorusi. Nałożono sankcje indywidualne na podmioty związane z eskalacją migracji.

– Trzeba bardzo wyraźnie zaznaczyć, że to nie Polska jest źródłem problemów na granicy, tylko Białoruś. Polska zasługuje w tej sytuacji na naszą całkowitą solidarność – przekazał minister spraw zagranicznych Niemiec Heiko Maas.

Jak przekazał Mass UE chce współpracować z krajami pochodzenia migrantów, aby nie wpuszczać migrantów na pokłady samolotów. Zakaz ten już wprowadziły linie Belavia czy Turkish Airlines, które nie obsługują obywateli Iraku, Syrii, Jemenu czy Afganistanu.

– Wzywam wszystkie linie lotnicze, by postąpiły tak samo. Kto tego nie zrobi, musi liczyć się z dotkliwymi sankcjami. Sytuacja jest tak dramatyczna, że nie możemy już wykluczyć wprowadzenia zakazów korzystania z przestrzeni powietrznej czy pozwoleń na lądowanie na terytorium europejskim – powiedział Maas.

Oprac. KR
Źródło: PAP, MON
foto: MON / Twitter

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Reklama

Warto przeczytać