pride-parade-g5d2d5fed2_1920

Grecja zakazuje terapii konwersyjnej osób LGBTQ

Share on facebook
Podziel się
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Drukuj
W środę, w Grecji wprowadzono zakaz terapii konwersyjnej dla nieletnich, praktyki mającej na celu zmianę orientacji seksualnej lub tożsamości płciowej, którą społeczność LGBTQ+ na całym świecie oraz eksperci w dziedzinie zdrowia, oficjalnie potępili jako szkodliwą.
Reklama

Zgodnie z ustawą, którą zatwierdził grecki parlament, psychologowie i inni pracownicy służby zdrowia muszą uzyskać wyraźną zgodę danej osoby na przeprowadzenie takiej terapii, a za złamanie prawa grożą im grzywny i kara więzienia.

Rząd opracował narodową strategię, która ma obowiązywać do 2025 roku, dotyczącą reform promujących równość płci w Grecji, kraju w dużej mierze konserwatywnym. Na początku tego roku Kanada, Nowa Zelandia i Francja uznały terapię konwersyjną za niezgodną z prawem.

„Istniały pewne fałszywe metody leczenia, które mówiły, że jeśli nieletni wybrał inną orientację seksualną, jego rodzice mogą rzekomo przystąpić do „leczenia” tego dziecka, aby „powróciło do normalności” „- powiedział w tym tygodniu w parlamencie minister zdrowia Thanos Plevris.

„Oczywiste jest, że takie zabiegi nie tylko nie są terapią, ale nie mają też poparcia naukowego” – powiedział minister.

Projekt ustawy zakazuje również reklamowania takich praktyk.

Plevris dodał, że Grecja planuje również zakazać operacji na interseksualnych niemowlętach i dzieciach urodzonych z nietypowymi chromosomami, które wpływają na ich anatomię reprodukcyjną w sposób, który nie pasuje do normatywnej definicji mężczyzny lub kobiety.

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Reklama

Warto przeczytać