szczepionki2

G7 udostępni miliard szczepionek dla biedniejszych krajów do 2023 r.

Share on facebook
Podziel się
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Drukuj
Przed szczytem G7 premier Wielkiej Brytanii poinformował, że Grupa rozszerzy globalną dystrybucję szczepionek poprzez ich przekazywanie i finansowanie tak, aby zapewnić biedniejszym krajom miliard dawek. W walce z pandemią ma pomóc terapia komórkami macierzystymi pozyskiwanymi z krwi pępowinowej.

Boris Johnson – premier Wielkiej Brytanii – zobowiązał swój kraj do przekazania państwom potrzebującym 100 mln dawek szczepionek w ciągu najbliższego roku. Do końca września przewiduje on wysłanie 5 mln dawek. Premier zaznaczył, że dzielenie się preparatami jest możliwe, dzięki sukcesowi szczepień w Wielkiej  Brytanii. Wyraził również nadzieję, że podczas szczytu G7 – który ma rozpocząć się w piątek – pozostali przywódcy również zobowiążą się do pomocy.

– Na szczycie światowi przywódcy mają ogłosić, że dostarczą światu co najmniej miliard dawek szczepionki na koronawirusa poprzez podział i finansowanie dawek oraz określą plan rozszerzenia produkcji szczepionek, aby osiągnąć ten cel – informuje oświadczenie biura Johnsona.

Szczepionki przekazane przez Grupę G7 mają w 80% zostać przekazane programowi Covax, który dystrybuuje szczepionki do potrzebujących państw. Z członków Grupy G7, nie tylko Wielka Brytania zobowiązała się do udostępnienia szczepionek. Stany Zjednoczone mają przekazać 500 milionów szczepionek 92 krajom biednym i o niższych średnich dochodach, a członkowie UE – 100 mln dawek do końca 2021 r.

W walce z pandemią koronawirusa może pomóc nie tylko zapobieganie chorobie, a więc szczepienie populacji, ale również leczenie osób, które już zachorowały. Na łamach czasopisma STEM CELLS Translational Medicine opublikowano wyniki badań, które mówią, że leczenie ciężko chorych na COVID-19 komórkami macierzystymi, pozyskiwanymi z krwi pępowinowej, ponad dwukrotnie zwiększa ich szansę na przeżycie. Mowa o komórkach mezenchymalnych, których skuteczność testowano m.in. wśród pacjentów z przewlekłymi chorobami. Jak do tej pory badanie skupiło się na niewielkiej grupie pacjentów (40 osób). Jednak objęto w nim osoby z COVID-19, które dodatkowo chorowały na zapalenie płuc i były intubowane. 20 z 40 pacjentów podano komórki macierzyste, a grupa osób, które przeżyły, była 2,5 razy większa wśród pacjentów z zastosowaną terapią.

Współautor pracy – prof. Ismail Hadisoebroto Dilogo z Cipto Mangunkusumo Central Hospital-Universitas w Indonezji – zaznaczył, że prace nad użyciem komórek macierzystych w zwalczaniu  SARS-CoV-2 prowadzone są przez różne zespoły, jednak powodzenie prezentowanego badania jest skuteczne, ze względu na brak manipulacji w skład komórek.

Źródło: AFP PAP

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Reklama

Warto przeczytać