Krasnystaw-7

Fundusz Dostępności szansą na pokonanie barier architektonicznych dla osób z niepełnosprawnością, seniorów i rodziców z małymi dziećmi

Share on facebook
Podziel się
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Drukuj
Wiele osób w Polsce napotyka na bariery w dostępie do miejsc użyteczności publicznej, a nawet ma trudność z wydostaniem się z własnych mieszkań. Dzięki Funduszowi Dostępności Polki i Polacy mają szansę na zyskanie większej swobody w przemieszczaniu się i powrót do społeczeństwa.
Reklama

Brak windy czy podjazdu dla wózka stanowi często wyzwanie m.in. dla seniorów i opiekunów małych dzieci. W przeszłości budynki wznoszono bez infrastruktury niezbędnej do normalnego funkcjonowania dla osób ze szczególnymi potrzebami m.in. osób z niepełnosprawnościami, rodziców z dziećmi oraz osób starszych. Współcześnie spółdzielnie, wspólnoty mieszkaniowe i podmioty publiczne nie zawsze dysponują odpowiednimi funduszami, by móc samodzielnie nadrobić zaległości w tym obszarze. Rosnące koszty inwestycji oraz stopy procentowe ograniczają ich możliwości likwidacji barier architektonicznych. Ponadto starzenie się społeczeństwa wpływa na wzrost zapotrzebowania na odpowiednią infrastrukturę, która pomoże uniknąć wykluczenia z aktywnego udziału w życiu społecznym i publicznym poprzez swobodniejszy dostęp do dóbr i usług.

Bank Gospodarstwa Krajowego na zlecenie Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej zarządza środkami powierzonymi w ramach Funduszu Dostępności i wraz ze współpracującymi instytucjami finansowymi udziela wsparcia na niwelację barier architektonicznych.

 Z preferencyjnych pożyczek z niskim oprocentowaniem – 0,15% w skali roku mogą skorzystać spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe, towarzystwa budownictwa społecznego, społeczne inicjatywy mieszkaniowe, a nawet osoby fizyczne – właściciele wielorodzinnych budynków mieszkalnych. Program skierowany jest również do jednostek samorządu terytorialnego, spółek komunalnych, instytucji kultury, a także szkół wyższych.

Starostwo Powiatowe w Krasnymstawie, dzięki pożyczce z Funduszu Dostępności, sfinansowało m.in. zakup i budowę windy, co umożliwiło przystosowanie czterokondygnacyjnego budynku do potrzeb beneficjentów z niepełnosprawnością. Pan Andrzej Leńczuk, Starosta Krasnostawski, przyznaje, że przeprowadzenie tej inwestycji bez takiego wsparcia z środków zarządzanych przez Bank Gospodarstwa Krajowego nie byłoby możliwe: „Przyczyną zaciągnięcia pożyczki z Funduszu Dostępności była niemożliwość pokrycia większości kosztów inwestycji z zasobów własnych powiatu. Na ten rodzaj finansowania zdecydowaliśmy się także ze względu na jego atrakcyjność oraz bardzo dobre warunki pożyczki. Brak wsparcia finansowego uniemożliwiłby wybudowanie windy i wykonanie posadzek antypoślizgowych w naszym budynku”.

To tylko jeden z wielu przykładów, w jaki sposób Fundusz Dostępności może pomóc nie tylko jednostkom samorządu terytorialnego, ale również spółdzielniom, wspólnotom mieszkaniowym oraz innym podmiotom. Z pożyczki można sfinansować, m.in.:

  • zakup i montaż nowej windy, pochylni, czy poręczy,
  • wykonanie audytu potrzeb w zakresie dostępności,
  • koszty nadzoru inwestorskiego, oceny oddziaływania na środowisko, projektu technicznego, opłat administracyjnych, notarialnych.

Pożyczki z Funduszu Dostępności są bardzo atrakcyjne finansowo. Ich oprocentowanie jest stałe i wynosi tylko 0,15 proc. w skali roku, a okres spłaty można rozłożyć nawet na 20 lat. Instytucje udzielające nie wymagają wkładu własnego i nie pobierają żadnych opłat za udzielenie i obsługę pożyczki. Możliwa jest karencja w spłacie kapitału do 6 miesięcy od zakończenia inwestycji. Pożyczkobiorcy mogą też ubiegać się o umorzenie spłaty nawet do 40 proc. wartości kapitału pożyczki, po spełnieniu określonych warunków.

Pożyczek o wartości do 2 000 000 zł włącznie udzielają instytucje finansujące wskazane na stronie bgk.pl. Pożyczki powyżej tej kwoty udzielane są przez BGK.

Tekst powstał przy współpracy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego. Więcej informacji o produkcie znajdziesz na https://www.bgk.pl/programy-i-fundusze/fundusze/fundusz-dostepnosci/. Przyznanie pożyczki z Funduszu Dostępności uzależnione jest od pozytywnej analizy zdolności kredytowej oraz wymaganych zabezpieczeń. Niniejszy materiał nie stanowi oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego.

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Reklama

Warto przeczytać