Przez 9 lat pilnie pracowałyśmy nad tym w Ukrainie – stworzyłyśmy przedszkole, szereg zajęć pozalekcyjnych, programy grantowe dla nauczycieli, współpracowałyśmy z rodzicami i planowałyśmy otworzyć własną szkołę we wrześniu 2022 roku.
7 kobiet i 9 uczniów z Ukrainy – taką grupą uciekaliśmy przed bombami w marcu 2022 roku. Zabrałyśmy ze sobą to, co najcenniejsze – dzieci i marzenia – i każdego dnia zadawałyśmy sobie pytanie, kim jesteśmy i jak żyjemy. Straciłyśmy dzieło naszego życia, co znaczyło, że możemy też zgubić naszą ścieżkę, którą jest pomaganie dzieciom w osiąganiu szczęścia.
Służenie innym uratowało nas przed bezsilnością i rozpaczą. Od początku naszej obecności w Polsce, czyli od marca 2022 roku, wiele udało się zrobić we współpracy z organizacjami z Polski, Ameryki i Szwecji. Dotarłyśmy z opieką i pomocą do ponad dwóch tysięcy uchodźców – od przyjmowania ludzi na dworcu kolejowym do zapewniania im edukacji.
W październiku 2022 roku Fundacja Jedność została oficjalnie zarejestrowana w Polsce. Przy wsparciu osób prywatnych znalazłyśmy środki na tymczasowy wynajem pomieszczenia i utworzyłyśmy Centrum Wielokulturowe dla dzieci i dorosłych w samym sercu Krakowa. Od lipca 2022 roku pomogłyśmy ponad 2500 ukraińskich nastolatków i dorosłych, napisałyśmy ponad 50 wniosków o granty i spędziłyśmy ponad 200 godzin na negocjacjach z partnerami.
Codziennie napotykamy nowe wyzwania. Są to sytuacje dyskryminacji, negatywne stereotypy dotyczące Ukraińców, gniew społeczeństwa na migrantów, obojętność organizacji, które mają pomagać uchodźcom, brak stabilnego finansowania, przykre wiadomości z rodzinnego kraju, czasami rozpacz i brak nadziei.
Nasz zespół trzyma się razem i to nas ratuje. Przychodzi do nas mnóstwo załamanych kobiet i dzieci. Wokół nas jest ogromna liczba samotnych ludzi, którzy mierzą się z rzeczywistością i którym nikt nie pomaga.
Ukraińcy są zmuszeni do przetrwania w Polsce w dosłownym rozumieniu tego wyrażenia. Wykształceni ludzie ciężko pracują fizycznie za minimalne wynagrodzenie, za które trudno przeżyć; ukraińskim studentom odmawia się akademików, ponieważ mówi się, że jest ich zbyt wielu; ukraińscy nastolatkowie zamykają się w sobie i odmawiają chodzenia do polskich szkół itd. Co więcej, Ukraińcy są ciągle zdezorientowani, czekając na koniec wojny i powrót do domu. To wszystko są historie ludzi, którym staramy się pomagać każdego dnia.
Ale dzieci nie potrafią tak żyć. Podczas gdy dorośli przeczekują trudne czasy, dzieci nie mogą przestać dorastać, muszą się rozwijać, mają potrzebę nawiązywania przyjaźni, bardzo trudno jest im przystosować się do nowych warunków, do życia w niepewności.
Dziś projekty Fundacji Jedność chronią nastolatków przed depresją, pomagają im znaleźć przyjaciół i rozbudzają w nich chęć do nauki i znalezienia swojego miejsca w zmieniającym się świecie. Kobiety i dzieci, które są najbardziej wrażliwą częścią społeczeństwa, otrzymują w Fundacji wsparcie psychologiczne, wysokiej jakości edukację, przestrzeń zaufania i komunikacji, co pozwala im budować życie w nowych warunkach.
Oto kilka inspirujących historii naszych uczniów, które dają nam siłę, aby iść dalej:
★ 9 nastolatków, których zabrałyśmy z objętej wojną Ukrainy, od roku rozwija własny projekt społeczny, wspierając młodych ludzi w Krakowie.
★ Dzieci zorganizowały klub literacki, w którym doskonalą swoje umiejętności pisarskie, znajdują doradców i szukają możliwości opublikowania swojego pierwszego zbioru tekstów.
★ Dzieci odnajdują swoje przeznaczenie. Wypowiedź jednej z uczennic: „Wcześniej, kiedy przychodziłam do księgarni, zawsze miałam ochotę kupić wszystkie książki, lecz nigdy ich nie czytałam. Udział w letnim programie sprawił, że w końcu zabrałam się do czytania, bo dzięki nauczycielom odkryłam dziedzinę wiedzy, która jest dla mnie bardzo interesująca. Teraz wiem, kim chcę zostać”.
★ Nastolatkowie wychodzą z depresji i po miesiącach samotności w nowym domu i nowym kraju zaczynają budować różne relacje.
W tej chwili Centrum Wielokulturowe realizuje szereg projektów wspierających kobiety i nastolatków; są to na przykład: nauka oparta na projektach, przedstawienia teatralne i performance’y, warsztaty kreatywne dla dzieci, wycieczki, wyprawy w Tatry, kursy językowe, nauka gry na fortepianie, zajęcia z pilatesu i jogi, zajęcia z filozofii, historii i kultury, projekt demokratycznego rozwoju. Ponadto od nowego roku uruchomimy projekt Wielokulturowy Teatr Młodzieżowy, którego celem jest zwiększenie tolerancji między różnymi grupami kulturowymi w lokalnej społeczności Krakowa poprzez tworzenie społecznych więzi między utalentowanymi młodymi ludźmi różnych narodowości.
Uważamy, że prawdziwa edukacja jest fundamentem przezwyciężenia każdego kryzysu. A zrozumienie siebie jest szansą na zmianę swojego życia i świata na lepsze. Połączenie tych dwóch tez leży u podstaw naszej pracy z dziećmi.
To dlatego misją zespołu Jedność jest stworzenie środowiska do nauki i warunków dla przyszłego społeczeństwa bez wojen i dyskryminacji.
Następnym celem naszej Fundacji jest założenie w Krakowie szkoły wielokulturowej z internatem.
Uczymy dzieci marzyć i spełniać swoje marzenia. Wielcy przywódcy są marzycielami, a ich wielkie marzenia, gdy się spełniają, mogą uratować świat przed upadkiem. Najważniejsze to wiedzieć, o czym marzyć.
Pierwszym krokiem w kierunku założenia takiej szkoły będzie nauka ukraińskich dzieci. Ale z czasem szkoła powinna stać się międzynarodowa. Odmienność językowa i narodowa nie powinna wpływać negatywnie na tworzenie szczęśliwej przyszłości.
Nie tylko marzymy o świecie szczęśliwych i utalentowanych ludzi, ale także dążymy do tego celu każdego dnia. Dlatego motto naszej fundacji brzmi: „Od pięknego marzenia do pełnej realizacji”.
Wytalyna Petrowa i Ołena Kołtunowicz
Więcej informacji na temat naszych działań można znaleźć na stronach Fundacji Jedność w mediach społecznościowych: www.facebook.com/jednoscteam i https://instagram.com/jednosc_team