50084197201_2ee4cf94f3_b

Francusko-Brytyjska umowa o współpracy policyjnej

Podziel się
Twitter
Email
Drukuj
W niedzielę ministrowie spraw wewnętrznych Francji i Wielkiej Brytanii podpisali porozumienie o utworzeniu nowej wspólnej jednostki wywiadu policyjnego w celu zwalczania handlarzy migrantów i zmniejszenia liczby „nierejestrowanych” migrantów nielegalnie przekraczających kanał La Manche.

Nowy francuski minister spraw wewnętrznych Gérald Darmanin i jego brytyjski odpowiednik Priti Patel spotkali się w niedzielę w Calais w północnej Francji, regionie, w którym migranci tradycyjnie gromadzili się, aby przekroczyć drogę do Wielkiej Brytanii.

„Podpisaliśmy nową umowę o utworzeniu wspólnej komórki wywiadowczej, która rozprawi się z gangami stojącymi za przemytem ludzi” – napisał Patel po spotkaniu na Twitterze.

Jednostka francusko-brytyjska pozwoli służbom na szybką wymianę danych wywiadowczych i będzie się składać z sześciu brytyjskich i sześciu francuskich policjantów z Coquelles poza Calais, powiedział dziennikarzom Darmanin. Próby przekroczenia kanału wzrosły w ciągu ostatniego roku pomimo niebezpieczeństwa dużego ruchu morskiego, silnych prądów i niskich temperatur wody. Według francuskich urzędników w 2019 r. Władze francuskie i brytyjskie uratowały 2758 migrantów, próbujących dokonać przeprawy – cztery razy więcej niż w 2018 r. Pandemia koronawirusa wzmocniła ten trend, ponieważ zmniejszona liczba ciężarówek przejeżdża przez tunel pod kanałem La Manche, a migranci wybierają małe łódki.

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Warto przeczytać