marines-2674095_1920

Francuskie wojska zabiły przywódcę ugrupowania Państwa Islamskiego na Saharze

Share on facebook
Podziel się
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Drukuj
Lider Państwa Islamskiego na Wielkiej Saharze – Adnan Abu Walid al-Sahrawi – został zabity przez francuskie wojsko. Lider był najbardziej niebezpiecznym terrorystą w regionie Burkina Faso, Mali oraz Nigrze.

O „zneutralizowaniu” Adnana Abu Walida al-Sahrawiego poinformował w czwartek prezydent Francji Emmanuel Macron. Prezydent nie podał jednak szczegółów operacji.

Przywódca Państwa Islamskiego na Wielkiej Saharze stał za zabójstwem francuskich pracowników organizacji humanitarnej oraz ich nigerskich przewodników i kierowców w 2020 r. Był on także poszukiwany przez USA w związku ze śmiertelnym atakiem na oddziały amerykańskie w Nigrze w 2017 r., po których Stany Zjednoczone zaoferowały nagrodę w wysokości 5 mln dolarów przy pomocy w schwytaniu lidera.

Organizacja Sahrawiego jest oskarżana o większość ataków dżihadystów w regionie Burkina Faso, Mali oraz Nigru. Ataki są wymierzane zarówno w żołnierzy jak i cywilów.

Sahrawi był wcześniej członkiem Al-Kaidy w Islamskim Maghrebie (AQIM), a także współprzewodniczył Mujao, malijskiej grupie islamistycznej odpowiedzialnej za porwanie hiszpańskich pracowników pomocy humanitarnej w Algierii oraz grupy algierskich dyplomatów w Mali w 2012 r.

Źródło: AFP

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Reklama

Warto przeczytać

Reklama