16038034800_bccfbf33d9_k

Francuscy prokuratorzy oskarżają siedem osób, w tym dwóch nastolatków, za zabójstwo nauczyciela

Podziel się
Twitter
Email
Drukuj
Dwóch nastolatków oskarżonych o wskazanie francuskiego nauczyciela Samuela Paty zabójcy, zostało w środę oskarżonych o współudział w zabójstwie terrorystycznym, poinformowała francuska prokuratura.

„Nie zrezygnujemy z karykatur” – oświadczył wcześniej prezydent Emmanuel Macron podczas uroczystej ceremonii na uniwersytecie Sorbonne w Paryżu z udziałem rodziny zamordowanego. Prezydent przynał Paty-emu najwyższe odznaczenie cywilne Francji, Legię Honorową, i powiedział, że został zabity przez „tchórzy”. – Został zabity, ponieważ islamiści chcą odebrać naszą przyszłość – powiedział Macron, po czym dodał: „Nigdy jej nie zdobędą”.

Wcześniej w środę prokurator ds. zwalczania terroryzmu Jean-Francois Ricard powiedział, że dwoje nastolatków – w wieku 14 i 15 lat – należało do grupy uczniów, którzy złożyli się na 300-350 euro, które zabójca zaoferował za pomoc w odnalezieniu Paty’ego. Obaj zostali z zabójcą, urodzonym w Czeczenii 18-letnim Abdullachem Anzorovem, przez ponad dwie godziny czekając na Paty’ego. Anzorov następnie zabił Paty’ego, gdy ten szedł do domu pieszo z gimnazjum, gdzie uczył na przedmieściach Conflans-Sainte-Honorine pod Paryżem.

Rodzic jednego z uczniów zamordowanego, który rozpoczął kampanię w mediach społecznościowych przeciwko nauczycielowi, mimo że jego córki nie było w klasie, gdy pokazywano karykatury, został również oskarżony o to samo przestępstwo, co dwoje nastolatków. Oskarżony został również znany radykał islamistyczny, który pomógł ojcu w jego kampanii. Pozostali trzej oskarżeni to przyjaciele Anzorova, z których jeden rzekomo zawiózł go na miejsce zbrodni, podczas gdy inny towarzyszył mu przy zakupie broni. Dwóch z nich zostało również postawionych w stan oskarżenia o zabójstwo terrorystyczne.

Policja przeprowadziła dziesiątki nalotów od czasu zbrodni, podczas gdy rząd nakazał zamknięcie meczetu pod Paryżem na pół roku i rozwiązał kolektyw Sheikh Yassin, grupę, która, jak twierdzą, popiera Hamas. Palestyńska grupa bojowników oświadczyła w środę, że nie ma „żadnych powiązań” z francuską organizacją założoną przez Abdelhakima Selfrioui – islamskiego radykała zatrzymanego za zabójstwo Paty. „Nasi obywatele oczekują działań”, powiedział Macron we wtorek, obiecując, że rząd zintensyfikuje rozprawę z radykalnym islamem.

Źródło: FRANCE 24

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Warto przeczytać