alpha-2540240_1920

Francja świętuje Dzień Bastylii

Share on facebook
Podziel się
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Drukuj
Francuskie święto narodowe zostało tradycyjnie uczczone paradą wojskową na Polach Elizejskich.

Corocznie od 1945 r. siły specjalne Francji uczestniczą w paradzie wojskowej w Dniu Bastylii. Podczas tegorocznych obchodów na pierwszym planie znalazły się europejskie siły specjalne zaangażowane w operacje antydżihadystyczne w afrykańskim regionie Sahel. Jak podają komentatorzy – umiejscowienie europejskich sił specjalnych na czele parady ma nieść wiadomość do europejskich partnerów, którzy – według prezydenta Macrona – powinni zintensyfikować swoje działania wobec Takuby w Seulu. Obecnie w afrykańskim regionie znajduje się 600 żołnierzy, połowa z nich to siły Francji.

Tegoroczna parada jest ograniczona ze względu na pandemię.  Widownia może składać się z 10 tys. osób (na trybunach jest dostępnych 25 tys. miejsc). Mimo ograniczeń dla Francuzów Dzień Bastylii jest synonimem przepychu wojskowego.

We Francji 14 lipca  jest także dniem wspomnienia ataku terrorystycznego w Nicei, gdzie w 2016 r. kierowca ciężarówki zabił 86 osób, przejeżdżając przez tłum świętujący obchody dnia narodowego. Na znak pokoju, w środowy wieczór, w mieście ma zostać wypuszczonych 86 gołębi.

Oprac. KR
Źródło: FRANCE24

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Reklama

Warto przeczytać