szkoła

Francja : Strajk nauczycieli przeciwko protokołowi sanitarnemu w szkołach

Share on facebook
Podziel się
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Drukuj
We francuskich szkołach przepisy sanitarne zmieniły się w ciągu ostatniego tygodnia trzy razy. Nauczyciele krytykują również „nieczytelną” komunikację ministra edukacji w tej sprawie. W strajku ma wziąć udział ok.75% nauczycieli z całej Francji, a połowa szkół pozostaje tego dnia zamknięta.
Reklama

W szkołach w całej Francji nauczyciele strajkują przeciw protokołowi sanitarnemu w placówkach edukacyjnych. Krytykują głównie niespójną politykę rządu w tej sprawie. W ostatnich dniach kilkakrotnie zmieniły się przepisy m.in.dotyczące wykonywania testów antygenowych u uczniów, a także zasad dotyczących zamykania klas w przypadku, gdy jeden z uczniów jest zakażony Covid-19.

Francja jest jednym z krajów, które najdłużej podczas pandemii Covid-19 utrzymały otwarte szkoły. Polityka zachowania nauczania stacjonarnego za wszelką cenę skutkuje jednak narzuceniem rygorystycznego protokołu sanitarnego, ocenianego jako trudno wykonalny przy niektórych grupach wiekowych i szkodliwy dla rozwoju uczniów. Przeciwnicy nałożonych przepisów sanitarnych podkreślają m.in.że narzucone początkowo wielokrotne wykonywanie testów u najmłodszych uczniów wywoływało u nich ból i stres, doprowadzając do kryzysów nerwowych w punktach testów i skutkując m.in.odmową pójścia do szkoły i prośbą o zostanie w domu.

Nauczyciele skarżą się również na „nieczytelną” komunikację ministra edukacji, Jeana-Michela BLANQUERA oraz na to, że polityk najpierw mówi o nowych przepisach w mediach, a dopiero potem informuje o nich przedstawicieli edukacji.

Nauczyciele wzywają ministra edukacji do spójnej polityki sanitarnej w szkołach, domagając się, aby „wobec tego, że rząd nie radzi sobie z powstrzymaniem rozprzestrzeniania wirusa w szkołach, zamknął je całkowicie”.

Do strajku w czwartek 13 stycznia wezwało 11 związków zawodowych nauczycieli, czyli wszystkie organizacje reprezentujące tę profesję. Strajk jest również skutkiem dłuższego konfliktu przedstawicieli edukacji i rządu, spowodowanego zastrzeżeniami w związku z programem nauczania i za małą waloryzacją nauczycieli.

oprac.JM

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Reklama

Warto przeczytać