Arrivi info

Francja przedłuża lockdown do końca miesiąca. W grudniu szanse na ograniczone poluzowanie restrykcji

Podziel się
Twitter
Email
Drukuj
Dwa tygodnie po wprowadzeniu we Francji lockdownu mającego na celu powstrzymanie rozprzestrzeniania się koronawirusa Sars-Cov-2, francuski premier Jean Castex powiedział na konferencji prasowej w czwartek, że środki blokady będą obowiązywać do grudnia, zgodnie z planem. Powiedział, że każde poluzowanie ograniczeń po 1 grudnia będzie „ściśle ograniczone” do niektórych przedsiębiorstw.

Castex powiedział, że istnieją wczesne oznaki spadku liczby Covid-19 we Francji, ale obecne środki blokujące, które mają obowiązywać do 1 grudnia, pozostaną aktualne. Każde poluzowanie ograniczeń po tej dacie byłoby „ściśle ograniczone” do niektórych firm i wykluczałoby bary, restauracje i hale sportowe, powiedział Castex. Szef francuskiego rządu powiedział, że jeden na cztery zgony we Francji jest teraz spowodowany przez Covid-19. Liczba osób objętych opieką szpitalną z powodu Covid-19 we Francji jest obecnie wyższa niż podczas poprzedniego szczytu w kwietniu. W szpitalach znajduje się ponad 32 tys. pacjentów z COVID-19, powiedział Castex, dodając, że każdy nowy przypadek zachorowania trafia do szpitala co 30 sekund, a na intensywną terapię – jeden co trzy minuty.

Rząd nałoży dalsze ograniczenia, jeśli epidemia koronawirusa pogorszy się w najbliższych dniach, ale może również zdecydować o poluzowaniu ograniczeń w okresie świątecznym, jeśli sytuacja to uzasadnii.

Minister gospodarki Bruno Le Maire powiedział w czwartek, że ożywienie gospodarcze zapewnione przez kluczowy okres świątecznych zakupów może zostać uratowane – pod warunkiem, że ludzie będą do tego czasu przestrzegać ograniczeń zdrowotnych.

„Chciałabym, żebyśmy mogli zaoszczędzić grudzień dla detalistów… Decyzję premiera i prezydenta podyktowana będzie ochroną bezpieczeństwa francuskiej ludności” – powiedział Le Maire w wywiadzie dla radia BFM Business.

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Warto przeczytać