Reklama
Reklama
Arrivi info

Francja przedłuża lockdown do końca miesiąca. W grudniu szanse na ograniczone poluzowanie restrykcji

Share on facebook
Podziel się
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Drukuj
Dwa tygodnie po wprowadzeniu we Francji lockdownu mającego na celu powstrzymanie rozprzestrzeniania się koronawirusa Sars-Cov-2, francuski premier Jean Castex powiedział na konferencji prasowej w czwartek, że środki blokady będą obowiązywać do grudnia, zgodnie z planem. Powiedział, że każde poluzowanie ograniczeń po 1 grudnia będzie „ściśle ograniczone” do niektórych przedsiębiorstw.
Reklama

Castex powiedział, że istnieją wczesne oznaki spadku liczby Covid-19 we Francji, ale obecne środki blokujące, które mają obowiązywać do 1 grudnia, pozostaną aktualne. Każde poluzowanie ograniczeń po tej dacie byłoby „ściśle ograniczone” do niektórych firm i wykluczałoby bary, restauracje i hale sportowe, powiedział Castex. Szef francuskiego rządu powiedział, że jeden na cztery zgony we Francji jest teraz spowodowany przez Covid-19. Liczba osób objętych opieką szpitalną z powodu Covid-19 we Francji jest obecnie wyższa niż podczas poprzedniego szczytu w kwietniu. W szpitalach znajduje się ponad 32 tys. pacjentów z COVID-19, powiedział Castex, dodając, że każdy nowy przypadek zachorowania trafia do szpitala co 30 sekund, a na intensywną terapię – jeden co trzy minuty.

Rząd nałoży dalsze ograniczenia, jeśli epidemia koronawirusa pogorszy się w najbliższych dniach, ale może również zdecydować o poluzowaniu ograniczeń w okresie świątecznym, jeśli sytuacja to uzasadnii.

Minister gospodarki Bruno Le Maire powiedział w czwartek, że ożywienie gospodarcze zapewnione przez kluczowy okres świątecznych zakupów może zostać uratowane – pod warunkiem, że ludzie będą do tego czasu przestrzegać ograniczeń zdrowotnych.

„Chciałabym, żebyśmy mogli zaoszczędzić grudzień dla detalistów… Decyzję premiera i prezydenta podyktowana będzie ochroną bezpieczeństwa francuskiej ludności” – powiedział Le Maire w wywiadzie dla radia BFM Business.

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Reklama

Warto przeczytać

Reklama
Reklama