paszport sanitarny FR

Francja : Prawie 200 000 odnotowanych przypadków posługiwania się fałszywym paszportem sanitarnym

Share on facebook
Podziel się
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Drukuj
Okazanie paszportu sanitarnego jest we Francji konieczne m.in. do podróży pociągiem, korzystania z restauracji czy uczestnictwa w wydarzeniach kulturalnych. Posługiwanie się fałszywym dokumentem będzie mogło skutkować karą 5 lat więzienia i grzywną w wysokości 75 000 euro.
Reklama

Francuski minister spraw wewnętrznych, Gérard DARMANIN, poinformował w czwartek 30 grudnia o 192 483  zanotowanych przypadkach posługiwania się fałszywym paszportem sanitarnym we Francji.

Od 15 stycznia we Francji do otrzymania paszportu sanitarnego konieczne będzie przyjęcie dawki przypominającej szczepienia przeciw Covid-19.

W Zgromadzeniu Narodowym omawiany jest również projekt prawa, mającego zastąpić paszport sanitarny paszportem szczepionkowym, przysługującym jedynie osobom, mającym pełny schemat szczepienia, lub tym, które przyjęły jedną lub dwie dawki szczepionki i wykażą się negatywnym wynikiem testu na Covid-19. Jeśli projekt zostanie przyjęty, nie będzie można natomiast uzyskać paszportu poprzez sam negatywny wynik testu, bez ważnej dawki szczepienia.

Przewidziane jest również zaostrzenie kar dla osób posługujących się fałszywym paszportem sanitarnym. Posiadanie fałszywego dokumentu ma grozić karą 5 lat pozbawienia wolności i grzywną w wysokości 75 000 euro. Posługiwanie się paszportem sanitarnym, należącym do innej osoby, lub przekazanie własnego dokumentu dla użytku osoby trzeciej, ma skutkować grzywną w wysokości 1 000 euro (obecnie kara ta wynosi 135 euro). Rząd złożył natomiast propozycję, aby była możliwość zniesienia grzywny w przypadku, jeśli w ciągu 30 dni od jej nałożenia, osoba posługująca się fałszywym paszportem sanitarnym przyjmie pierwszą dawkę szczepienia.

Obecnie prowadzone jest dochodzenie w 435 sprawach dotyczących posiadania lub wyrabiania fałszywych paszportów sanitarnych.

We Francji okazanie paszportu sanitarnego konieczne jest m.in. do podróży pociągiem, dostępu do restauracji, korzystania z obiektów kultury, czy uczestnictwa w imprezach masowych.

oprac.JM

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Reklama

Warto przeczytać