vaccine-6158186_1920

Francja: Od środy personel medyczny musi przedstawiać dowód szczepień

Share on facebook
Podziel się
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Drukuj
Personel medyczny Francji od środy musi legitymować się dowodem szczepień, aby móc podejmować pracę. Niezaszczepieni zostaną zawieszeni w pracy bez otrzymania wynagrodzenia.

Decyzja o obowiązku szczepień dla personelu medycznego została wydana w lipcu. Pracownikom dano dwa miesiące na ustosunkowanie się do nakazu. Wymóg określa zaszczepienie się przynajmniej jedną dawką. Od środy niezaszczepieni medycy zostają zawieszeni w obowiązkach służbowych a ich wypłaty zostają wstrzymane.

Ograniczenie dotyczy łącznie około 2,7 mln osób, w tym pracowników szpitali, kierowców karetek pogotowia, pracowników domów opieki, prywatnych lekarzy i osób opiekujących się osobami starszymi lub chorymi w swoich domach. Według szacunków Agencji Zdrowia Publicznego Francji, około 12% personelu szpitalnego i około 6% lekarzy w prywatnych gabinetach nie zostało jeszcze zaszczepionych.

Jak poinformował kanał informacyjny BFM, szpital w południowym mieście Montelimar  zaczął już odwoływać dziesiątki operacji zaplanowanych na przyszły tydzień z powodu braku anestezjologów.

– Bez względu na to, czy jesteśmy zaszczepieni, czy nie, jesteśmy przeciwni temu, aby było to obowiązkowe – mówiła 57-letnia asystentka pielęgniarki w czasie wtorkowej demonstracji przed ministerstwem zdrowia w Paryżu.

W przeddzień wejścia w życie ustawy o obowiązku szczepień, personel medyczny demonstrował nie tylko w Paryżu, ale i przed regionalnymi agencjami zdrowia publicznego (ARS), m.in.: w Tuluzie i Lyonie oraz przed szpitalem uniwersyteckim w Rennes.

Oprac. KR
Źródło: FRANCE24

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Reklama

Warto przeczytać

Reklama