Macron 31 marca

Francja: Nowe środki przeciw rozprzestrzenianiu się wariantów Covid-19. Emmanuel Macron zarządza lockdown w całym kraju

Share on facebook
Podziel się
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Drukuj
Wobec pogarszającej się sytuacji sanitarnej we Francji, prezydent Emmanuel MACRON ogłosił w wystąpieniu 31 marca nowe środki sanitarne. Lockdown, oparty na odpowiedzialności obywatelskiej, będzie obowiązywał w całym kraju, od najbliższego weekendu.
Reklama

Prezydent Francji Emmanuel MACRON ogłosił nową strategię walki z epidemią, wobec trzeciej fali, spotęgowanej rozprzestrzenianiem się nowych wariantów koronawirusu.

Od najbliższego weekendu w całym kraju mają obowiązywać zasady, które do tej pory były obecne jedynie w 20 najbardziej dotkniętych regionach Francji. Zostaną zatem zamknięte wszystkie sklepy poza sklepami pierwszej potrzeby i księgarniami, poza ściśle określonymi przypadkami nie będzie też można przebywać dalej niż 10 km od miejsca zamieszkania. Wciąż obowiązywać będzie godzina policyjna o 19:00 i praca zdalna.

Emmanuel MACRON podkreślił, że nowa strategia walki z Covid-19 oparta jest na odpowiedzialności obywatelskiej i na pozwoleniu na przebywanie na świeżym powietrzu.

We Francji od początku roku szkolnego 2020/2021 kluczową kwestią jest także pozostawienie jak najdłużej dostępu do edukacji stacjonarnej. Jest to jeden z nielicznych krajów, w którym od września szkoły były nieprzerwanie otwarte, nawet podczas drugiego lockdownu. Wobec stale pogarszającej się sytuacji epidemicznej Emmanuel MACRON ogłosił jednak zamknięcie edukacji na trzy tygodnie, przy jednoczesnym zaadaptowaniu kalendarza roku szkolnego. Dwutygodniowe ferie wiosenne będą zatem w całym kraju w tym samym terminie, od 12 kwietnia. Od 26 kwietnia dzieci będą mogły wrócić do przedszkoli i szkół podstawowych, a od 3 maja do szkół wrócą gimnazjaliści i licealiści. Studenci, którzy wyrażą taką chęć, będą mogli uczestniczyć w zajęciach stacjonarnych jeden raz w tygodniu.

Jednocześnie prezydent Emmanuel MACRON zapowiedział przyspieszenie procedury szczepień, a także-pierwszy raz od kilku miesięcy-podał perspektywę otwarcia kultury i gastronomii, w połowie maja.

We Francji w ciągu ostatniej doby koronawirusem zaraziło się ponad 30 000 osób. Od początku pandemii z powodu Covid-19 zmarło w tym kraju ponad 95 000 osób.

Julia Mistewicz, Paryż

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Reklama

Warto przeczytać

Reklama