15605307723_2b872790ad_k

Francja: Charlie Hebdo ponownie opublikuje karykatury Mahometa

Share on facebook
Podziel się
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Drukuj
Francuski magazyn satyryczny Charlie Hebdo, cel ataku terrorystycznego dokonanego przez islamskich fundamentalistów w 2015 roku, podał we wtorek, że ponownie publikuje karykatury Proroka Mahometa, w związku z rozpoczętym w tym tygodniu procesem sądowym wobec rzekomych wspólników zamachu dokonanego na redakcji tygodnika.
Reklama

– Nigdy się nie położymy. Nigdy się nie poddamy – napisał w artykule wstępnym Laurent „Riss” Sourisseau, francuski rysownik i wydawca Charlie Hebdo.

Dwanaście osób, w tym niektórzy z najbardziej znanych francuskich rysowników, zginęło 7 stycznia 2015 r., kiedy bracia Said i Cherif Kouachi zaatakowali redakcje gazety w Paryżu. Sprawcy zostali zabici w wyniku działań służb, ale 14 domniemanych wspólników w zamachu, który wymierzony był również w żydowski supermarket, stanie przed sądem w Paryżu w środę.

Okładka najnowszego wydania Charlie Hebdo przedstawia kilkanaście karykatur opublikowanych po raz pierwszy przez duński dziennik Jyllands-Posten w 2005 roku – a następnie wznowionych przez Charlie Hebdo w 2006 roku – które wywołały oburzenie społeczności muzułmańskiej na świecie. W centrum okładki znajduje się karykatura proroka narysowana przez rysownika Jeana Cabuta, znanego jako Cabu, który stracił życie w ataku terrorystycznym.

Zespół redakcyjny napisał, że teraz jest właściwy czas na ponowne opublikowanie karykatur, mówiąc, że jest to „niezbędne” w momencie rozpoczęcia procesu. – Od stycznia 2015 r. często jesteśmy proszeni o wydrukowanie innych karykatur Mahometa – napisano – Zawsze odmawialiśmy tego, nie dlatego, że jest to zabronione – prawo nam na to pozwala – ale dlatego, że istniała potrzeba powodu, który ma sens i wnosi coś do debaty.

Źródło: FRANCE 24

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Reklama

Warto przeczytać

Reklama