shutterstock_1122572696 (2)

Federalny Trybunał Konstytucyjny Niemiec o „euroobligacjach” – niezgodne z konstytucją

Podziel się
Twitter
Email
Drukuj
Federalny Trybunał Konstytucyjny Niemiec orzekł, że masowy zakup obligacji Europejskiego Banku Centralnego w celu ustabilizowania strefy euro częściowo narusza niemiecką konstytucję.

Orzeczenie dotyczy długu publicznego o wartości 2,1 bln EUR skupowanego przez EBC od 2015 r. w ramach Programu Zakupów Sektora Publicznego (PSPP), uruchomionego w marcu 2015 r., oraz w ramach którego EBC kupił obligacje o wartości 2,1 mld EUR do listopada 2019 r., a także dokonał osobnych skupów obligacji o wartości 0,5 mld EUR.

Powodami orzeczenia jest grupa niemieckich naukowców, w tym były liderAlternative Für FDeutschland (AfD), Bernd LUCKE, którzy twierdzą, że zakupy naruszają unijny zakaz subsydiowania jednego członka strefy euro przez innego. Włochy należą obecnie do krajów najbardziej uzależnionych od zakupów obligacji EBC z powodu poważnego wpływu pandemii koronawirusa na gospodarkę kraju. Cytowani przez Agencję Reutera analitycy rynku twierdzą, że orzeczenie budzi wątpliwości co do masowego programu skupu obligacji EBC, znanego jako „luzowanie ilościowe”.

Po ogłoszeniu decyzji euro spadło do wartości 1,0889 USD, podobnie spadły ratingi zadłużenia strefy euro. Może to wywrzeć presję na obecny program skupu obligacji w wysokości 750 mld EUR, mający pomóc strefie euro w kryzysie. Masowe skupowanie obligacji przez EBC rozpoczęło się po kryzysie w strefie euro w 2010 r. Jako wsparcie dla waluty euro oprócz krajowych pakietów ratunkowych dla Grecji i niektórych innych krajów.

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Warto przeczytać