48367401522_351a3708b3_k

Fala upałów we Francji

Share on facebook
Podziel się
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Drukuj
Stan zagrożenia, związany z falą upałów, obejmuje dwie trzecie kraju. W środę na południu kraju temperatura sięgała niemal 40 stopni.
Reklama

We Francji, która przeżywa kolejną już tego lata falę upałów, stan zagrożenia ogłoszono w większości regionów. W środę 3 sierpnia na południu kraju temperatura sięgała nawet 39 stopni Celsjusza.

We wszystkich regionach, oprócz Bretanii, Normandii i Doliny Loary, temperatura w tych dniach przekracza 30 stopni Celsjusza. W wielu częściach kraju temperatura przekracza 35 stopni w dzień, a w większości regionów przekracza 20 stopni w nocy. W Paryżu w tym tygodniu zanotowano temperatury wokół 30 stopni.

Obecna fala upałów jest już trzecią tego lata we Francji. Poprzednia, trwająca 14 dni, zakończyła się 25 lipca. W środę i czwartek kraj przeżywa szczyt obecnej fali.

Podczas konferencji prasowej przedstawiciele Santé publique France, organizacji zajmującej się zdrowiem publicznym, wyrazili obawy, związane z częstymi falami upałów, następującymi niedługo po sobie. Podczas tak krótkich przerw w falach upału organizm ludzki nie ma możliwości regeneracji i powrotu do normalnego funkcjonowania. Santé publique France spodziewa się wzrostu śmiertelności podczas tego lata, szczególnie pośród osób powyżej 75 roku życia.

Upały we Francji potęgują suszę, jaką zanotowano w tym kraju tego lata. Lipiec 2022r. zajmuje drugie miejsce jako najbardziej suchy miesiąc od początku wykonywania pomiarów w roku 1958. Opady w tym miesiącu wynosiły 9,7 milimetrów, czyli deficyt o 84% w porównaniu ze stanem normalnym.

JM

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Reklama

Warto przeczytać