Europejska Agencja Leków zatwierdziła szczepionkę na koronawirusa firmy Moderna

Podziel się
Twitter
Email
Drukuj
Agencja leków Unii Europejskiej dała w środę zielone światło szczepionce Moderna Inc. przeciwko COVID-19. Decyzji ta daje 27 państwom UE drugą szczepionkę do użycia w walce o opanowanie rozprzestrzeniającego się na całym kontynencie wirusa.

Rekomendacja dotycząca wydania pozytywnej opinii nt. szczepionki, wydana przez komitet ds. Leków dla ludzi przy Europejskiej Agencji Leków – która została zatwierdzona przez Komisję Europejską – pojawia się w kontekście wysokiego wskaźnika zakażeń w wielu krajach UE i ostrej krytyki powolnego tempa szczepień w regionie około 450 milionów ludzi.

„Ta szczepionka zapewnia nam kolejne narzędzie do przezwyciężenia obecnego kryzysu” – powiedziała Emer Cooke, dyrektor wykonawczy EMA. „Świadectwem wysiłków i zaangażowania wszystkich zaangażowanych jest to, że otrzymaliśmy drugie pozytywne zalecenie dotyczące szczepionki zaledwie rok od ogłoszenia pandemii przez WHO”.

EMA zatwierdziła już szczepionkę na koronawirusa wyprodukowaną przez amerykańskiego producenta leków Pfizer i niemiecką firmę BioNTech. Obie szczepionki wymagają podania dwóch zastrzyków.

Przed spotkaniem w sprawie szczepionki Moderna agencja napisała w tweecie, że jej eksperci „ciężko pracowali, aby wyjaśnić wszystkie nierozstrzygnięte kwestie z firmą”. Nie wyjaśnił, jakie to były kwestie. Moderna również odmówiła komentarza. Niemiecki minister zdrowia Jens Spahn – który w przeszłości krytycznie odnosił się do powolnego tempa prac EMA – powiedział, że spodziewa się, że szczepionka Moderna będzie dystrybuowana w krajach UE w przyszłym tygodniu.

Wczesne wyniki badań pokazują, że zarówno szczepionki Moderna, jak i Pfizer-BioNTech wydają się bezpieczne i silnie chroniące, chociaż remedium Moderny jest łatwiejsze w użyciu, ponieważ nie trzeba go przechowywać w bardzo mroźnych temperaturach.

Stany Zjednoczone, Kanada i Izrael już zatwierdziły stosowanie szczepionki Moderna. USA dały zielone światło do stosowania remedium w nagłych wypadkach u osób powyżej 18 lat 18 grudnia, a Kanada pięć dni później z tymczasową autoryzacją również dla osób powyżej 18 roku życia. Izrael zatwierdził szczepionkę w poniedziałek.

Moderna podała w poniedziałek, że zwiększa szacunki dotyczące światowej produkcji szczepionek w 2021 roku z 500 do 600 milionów dawek. Firma stwierdziła, że ​​„nadal inwestuje i zwiększa liczbę pracowników, aby uzyskać potencjalnie 1 miliard dawek do 2021 r.”. Zarówno remedium Moderny, jak i Pfizer-BioNTech to szczepionki mRNA, wykonane przy użyciu przełomowej nowej technologii. Nie zawierają koronawirusa – co oznacza, że ​​nie mogą powodować infekcji. Zamiast tego używają fragmentu kodu genetycznego, który wyzwala reakcję układu odpornościowego do rozpoznawania białka kolca na powierzchni wirusa.

Pierwsza dostawa szczepionki do Polski możliwa jest już w przyszłym tygodniu. Według prezesa Agencji Rezerw Materiałowych Michała Kuczmierzowskiego pierwsza dostawa powinna wynieść 29 tys. dawek. Preparat Moderny zostanie rozdzielony głównie do Domów Pomocy Społecznej i zakładów opiekuńczych.

Oprac. MKr
Źródło: FRANCE 24

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Warto przeczytać