W nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych obowiązującej od 1 stycznia 2013 r., zakwestionowanej w marcu ub.r. przez Trybunał Konstytucyjny, zawarty został zapis stanowiący, że wysokość emerytury przysługującej w związku z osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego powinna być pomniejszona o wypłacone dotychczas tzw. emerytury wcześniejsze. Problem zaniżonych świadczeń dotyczył przede wszystkim kobiet.
Szef rządu na konferencji prasowej poinformował, że wyrok Trybunału Konstytucyjnego zostanie wykonany „żeby sprawiedliwości dla osób z 1953 r. stało się zadość”.
Projekt dotyczący emerytur osób z rocznika 1953 ma umożliwić uzyskanie prawa do emerytury powszechnej bez zastosowania mechanizmu pomniejszania podstawy jej obliczania o sumę kwot pobranych emerytur wcześniejszych. Nowelizacja ustawy na podstawie decyzji Trybunału Konstytucyjnego przewiduje zwrócenie ubezpieczonym różnicy między pobieraną dotychczas emeryturą, a jej prawną wysokością.
Mateusz Morawiecki poinformował także o podjętych na posiedzeniu Rady Ministrów inicjatywach inwestycyjnych, nazwanych przez premiera „Planem Dudy”. Rząd planuje zasilić budżet Programu Budowy Dróg Krajowych kwotą 21 miliardów złotych. Inwestycje drogowe, szczególnie na trasie S6 oraz drodze ekspresowej S10 łączącej Toruń z Bydgoszczą zapewnią tysiące nowych miejsc pracy. Wszystkie prace zdaniem szefa rządu zakończą się najpóźniej w 2025 r.