Guillermo-Lasso

Ekwador ogłasza stan wyjątkowy ze względu na rosnącą przestępczość

Share on facebook
Podziel się
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Drukuj
W poniedziałek prezydent Ekwadoru Guillermo Lasso ogłosił stan wyjątkowy z powodu wzrostu przestępczości, za który – zdaniem prezydenta – odpowiedzialny jest przemysł narkotykowy.
Reklama

Stan wyjątkowy został wprowadzony, aby zapewnić policji i wojsku możliwość skuteczniejszego kontrolowania ulic. Stan ma obowiązywać przez 60 dni.

W ostatnich miesiącach w Ekwadorze dochodziło do starć, w których – według danych z końca września – zginęło ponad 100 osób. Zamieszki często wybuchały między członkami ganów w więzieniach (m.in. Cotopaxi i Guayaquil). Według prezydenta Lasso liczba przestępstw rośnie wraz z rozwojem w kraju przemysłu narkotykowego.

– Na ulicach Ekwadoru jest tylko jeden wróg: handel narkotykami – powiedział prezydent Lasso podczas poniedziałkowego przemówienia, ogłaszającego stan wyjątkowy.

Jak podaje Lasso, aktualnie ponad 70% przestępstw, takich jak morderstwa i kradzieże, mają miejsce w prowincji Guayas, a dzielnica ta jest powiązana ze środowiskiem handlarzy narkotyków.

Prezydent przedstawił także plany utworzenia jednostki do ochrony sił bezpieczeństwa.

 

Źródło: DPA
foto: Guillermo Lasso / Twitter

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Reklama

Warto przeczytać