Raisi

Ebrahim Raisi nominowany na nowego prezydenta Iranu

Share on facebook
Podziel się
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Drukuj
We wtorek została potwierdzona nominacja Raisiego na przyszłego prezydenta Iranu. Szyicki duchowny, który ma zostać zaprzysiężony w czwartek, zamierza dążyć do zniesienia sankcji nałożonych przez Stany Zjednoczone.

Najwyższy przywódca Iranu, ajatollah Ali Chamenei, podczas wtorkowej ceremonii w Teheranie, nominował Ebrahima Raisiego na prezydenta. Przyszły przywódca oświadczył, że podczas rządów, jego głównym celem będzie walka z korupcją i kryzysem gospodarczym kraju, w tym z rosnącą inflacją.

Raisi zamierza także dążyć do zmiany dotychczasowych ustaleń w relacjach z USA i doprowadzić do zniesienia „tyrańskich” sankcji. Strony negocjacji porozumienia nuklearnego nie podały jednak, kiedy wznowione zostaną rozmowy w Wiedniu, które mogą doprowadzić do zniesienia sankcji.

Zaprzysiężenie przez parlament i inauguracja prezydentury odbędzie się w czwartek. Szyicki duchowny ma niebawem przedstawić swój gabinet. Raisi nie jest znany w polityce, jednak służył w sądownictwie przez ponad trzy dekady. Jako prokurator, miał być odpowiedzialny za liczne aresztowania, a nawet egzekucje dysydentów politycznych.

Źródło: REUTERS, DPA
foto: Ali Khara / wikimedia

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Warto przeczytać