ErxXNoNW8AMVWps

Dworczyk: przesłano dotąd 474 tys. zgłoszeń do udziału w szczepieniach przeciwko COVID-19

Podziel się
Twitter
Email
Drukuj
Od północy z czwartku na piątek rozpoczęła się centralna rejestracja na szczepienia dla seniorów powyżej 80 roku życia, jak i zgłoszenia gotowości do szczepienia. Minister Dworczyk podczas zorganizowanej w piątek konferencji powiedział, że w ciągu pierwszych 90 minut na infolinię zadzwoniono ponad 84 tys. razy. W ciągu pierwszej godziny miało miejsce ponad 10 mln odsłon strony, za pośrednictwem której można wysyłać zgłoszenia.

Do dzisiaj ponad 410 tys. pacjentów zostało zaszczepionych przeciwko COVID-19. Do końca dnia będziemy mieli zaszczepionych około 450 tys. Polaków. Realizujemy Narodowy Program Szczepień zgodnie z planem – powiedział szef KPRM Michał Dworczyk podczas konferencji prasowej, na której poinformował o rozpoczęciu centralnej rejestracji na szczepienia dla seniorów powyżej 80 roku życia oraz możliwości zgłaszania chęci zaszczepienia się.  Seniorzy mogą rejestrować się na konkretne terminy szczepień w konkretnych punktach – przez infolinię 989, przez internet lub w punkcie szczepień.

Jak wskazał minister w KPRM, do tego momentu za pośrednictwem trzech kanałów zarejestrowało się ponad 127 tys. seniorów powyżej 80 r.ż. – Zgłoszenie swojej gotowości do zaszczepienia również cieszyło się bardzo dużym zainteresowaniem. Do tej pory przesłano 474 tys. zgłoszeń i prawie 377 tys. zgłoszeń zostało potwierdzonych przez kliknięcie w link wysyłany przez system do osoby zgłaszającej chęć szczepienia – powiedział Michał Dworczyk.

Wczoraj do północy terminy szczepień w centralnym kalendarzu wystawiło 4787 punktów w całej Polsce. Dla tych punktów uruchomiona została rejestracja za pośrednictwem centralnego kalendarza. Tych terminów, które zostały wystawione, było ponad 1,5 mln – od 25 stycznia do końca marca.

Jak zaznaczył minister, „planowaliśmy, że będzie około 6 tys. punktów szczepień i około 2 mln terminów. Wczoraj okazało się, że część punktów nie zdąży wystawić swoich kalendarzy. Dodatkowo nastąpiła godzinna przerwa w dostępie do centralnego kalendarza (…) W konsekwencji uruchomiliśmy wariant B, czyli podjęliśmy decyzję o uruchomieniu 30 szpitali tymczasowych w największych miastach. Zostało uruchomionych kilkaset tys. dodatkowych terminów dla osób, które będą się szczepiły, czym zwiększyliśmy skokowo liczbę tych terminów”.  – Dla tych POZ, podmiotów, prowadzących działalność leczniczą, które są w programie szczepienia, które nie zdążyły wczoraj zgłosić swojego kalendarza, wydłużyliśmy termin zgłoszeń. Wierzymy, że do 25 stycznia liczba tych punktów się zwiększy, a liczba terminów dobije do zakładanych 2 mln – dodał szef KPRM.

W piątek ruszyła także strona internetowa raportująca proces szczepień. Najnowsze informację nt. przebiegu Narodowego Programu Szczepień dostępne są teraz pod adresem: https://www.gov.pl/web/szczepimysie/raport-szczepien-przeciwko-covid-19.

„Chcemy, żeby ten proces był transparentny” – powiedział minister Dworczyk, dodając – Mamy mapę Polski z informacją o liczbie zaszczepionych pierwszą i drugą dawką z podziałem na grupy wiekowe, płeć. Ta strona jest raz dziennie uzupełniana”. Zgłoszenie chęci zaszczepienia się przeciwko COVID-19 dostępne jest na stronie: https://szczepimysie.pacjent.gov.pl/.

Oprac. MKr
foto: KPRM

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Warto przeczytać