ErnoytkXEAYMQmC

Dworczyk: Mamy wiele tematów, w których możemy się spierać, ale ten temat wyjmijmy poza nawias politycznego sporu

Podziel się
Twitter
Email
Drukuj
Podczas konferencji prasowej w poniedziałek 25 stycznia szef KPRM Michał Dworczyk poinformował o rozpoczętych dzisiaj szczepieniach populacyjnych seniorów powyżej 70 r.ż. oraz o zaproszeniu przedstawicieli „klubów i sił politycznych” na spotkanie w sprawie programy szczepień, które odbędzie się we wtorek. Minister dodał także, że firma Moderna zmieniła termin dostawy szczepionki z wtorku najwcześniej na weekend.

– Chcę podziękować seniorom, bo przez ostatnie dni apelowaliśmy o to, żeby seniorzy wykorzystywali do rejestracji infolinię, smsy, stronę internetową, żeby nie udawali się osobiście do POZ, przychodni, ponieważ rodzi to zagrożenie ze względu na warunki pogodowe czy potencjalny kontakt z osobami chorymi, a w konsekwencji zakażenie – powiedział minister. – Seniorzy ze zrozumieniem podeszli do apeli, coraz więcej osób zgłasza chęć zarejestrowania się za pośrednictwem infolinii, smsa.

Szef KPRM Michał Dworczyk odniósł się także do braku wolnych terminów na szczepienia przeciw COVID-19. – Pomimo tego, że dzisiaj nie mamy szczepionek i wolnych terminów, to wszystkie informacje, które zostawiacie za pośrednictwem infolinii, systemu sms czy strony internetowej, gwarantują, że jak pojawią się w Polsce szczepionki, będziemy zapraszać na konkretny termin szczepienia.

Dzisiaj w różnych miastach Polski mają odbyć się konferencje prasowe polityków opozycji na temat realizacji programu szczepień. Minister Dworczyk podkreślił i zaapelował do wszystkich polityków w Polsce, aby sprawę Narodowego Programu Szczepień wyjąć z bieżącej polityki. – Jest to niezwykle ważny program z punktu widzenia całej Polski. Tu nie ma żadnych barw politycznych – powiedział Dworczyk.

– Dzisiaj ponad 60 proc. Polaków deklaruje gotowość do przyjęcia szczepionki. Pracujmy nad tym wspólnie, żeby jeszcze więcej osób było gotowych zaszczepić się. Z punktu widzenia całego społeczeństwa jest to niezwykle ważne.

Dworczyk poinformował również o wystosowaniu zaproszenia do opozycji na rozmowy w KPRM. – W imieniu premiera Mateusza Morawieckiego i wszystkich osób z rządu chciałbym zaprosić jutro na godz. 9:00 do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów przedstawicieli wszystkich klubów parlamentarnych i sił politycznych na dyskusję merytoryczną dot. Narodowego Programu Szczepień.

– Rozmawiajmy o faktach i o wszystkich problemach, ale nie róbmy z tego eventów politycznych. Apeluję do opozycji – nie straszcie Polaków, nie wciągajcie szczepień w bieżącą politykę. Mamy wiele różnych tematów, w których możemy się spierać, ale ten temat wyjmijmy poza nawias politycznego sporu w Polsce.

Szef KPRM poinformował dzisiaj również, że dostawa szczepionki Moderna została odwołana i przesunięta z wtorku na najwcześniej w weekend. – To jest kolejne kilka dni, kiedy kolejny producent informuje w ostatnich chwili o zmianie terminu dostawy – poinformował szef kancelarii premiera.

Pierwsze 29 tys. szczepionek Moderny dotarło do Polski 12 stycznia. W poniedziałek ok. 10 tys. szczepionek Moderny miało zostać rozdystrybuowane do szpitali węzłowych w całym kraju. Dostawy miało zostać zwiększone w ciągu tygodnia. Szef KPRM zapewnił, że każda osoba, która została zaszczepiona pierwszą dawką szczepionki, otrzyma również drugą dawkę, która jest zabezpieczona na ten cel. Dworczyk dodał także, że jest szansa, aby do końca tygodnia zarejestrowana została przez Europejską Agencję Leków szczepionka firmy Astrazeneca.

Oprac. MKr

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Warto przeczytać