23928543597_a696b77e01_k

Druga wojna światowa w Europie zakończyła się 75 lat temu – ale świat wciąż walczy o to, kto opowie co się naprawdę stało – podaje TIME

Podziel się
Twitter
Email
Drukuj
W artykule na łamach magazynu TIME Madeline Roache oraz Olivia B. Waxman opisują współczesne próby manipulowania prawdą historyczną o II wojnie światowej.

„9 maja Rosja będzie obchodzić Dzień Zwycięstwa, najważniejsze święto narodowe kraju. Jak można się spodziewać, oficjalne obchody koncentrują się głównie na zwycięstwie Związku Radzieckiego” – piszą autorki artykułu i wspominają, że za kilka miesięcy przypadnie kolejna znacząca rocznica II wojny światowej – „ta, którą mniej osób w Rosji chce pamiętać”. 23 sierpnia minie 81 lat, odkąd nazistowskie Niemcy i Związek Radziecki podpisały traktat o nieagresji powszechnie znany jako Pakt Ribbentrop-Mołotow. „Tydzień po podpisaniu paktu Hitler najechał zachodnią Polskę (…) a po zakończeniu wojny w 1945 r. Polska znalazła się w strefie wpływów ZSRR aż do uzyskania niepodległości w 1989 r.” – piszą autorki artykułu.

Po zakończeniu wojny w ocenie TIME, mity na temat historii zaczęły kształtować nową narrację polityczną. Od tego momentu władze sowieckie zaczęły zaprzeczać istnieniu tajnego protokołu Paktu Ribbentrop-Mołotow, a rosyjscy urzędnicy twierdzą, że wtargnięcie ZSRR do Polski nie było „inwazją”, ale aktem „samoobrony”.

„W Europie Wschodniej legitymizacja reżimów komunistycznych, które doszły do ​​władzy po drugiej wojnie światowej, została zbudowana wokół narracji „tylko Związek Radziecki może zagwarantować nasze bezpieczeństwo przed zagrożeniem ze strony Niemiec” – mówi Jan T. Gross, cytowany w artykule TIME.

Także i dzisiaj historia o II wojnie światowej wykorzystywana jest w bieżącej polityce. Irina Szerbakowa, rosyjski historyk , cytowana przez TIME twierdzi, że współczesna Rosja coraz bardziej asertywnie narzuca swoją narrację wobec wydarzeń z okresu II wojny światowej, poprzez retorykę, ustawodawstwo, rewizję podręczników i wydarzeń kulturalnych.

W ciągu ostatnich lat Putin określił pakt Ribbentrop-Mołotow i jego tajny protokół – którego istnienie zostało odrzucone przez większość jego poprzedników – jako posunięcie, do którego Związek Radziecki został zmuszony przez rzekomą „zmowę” przywódców Zachodu z Hitlerem w czasie porozumienia monachijskiego z 1938 r.

„Kiedy Związek Radziecki zdał sobie sprawę, że sam musi stawić czoła Niemcom Hitlera, starał się uniknąć bezpośredniej konfrontacji, co doprowadziło do podpisania paktu Ribbentrop – Mołotow” – powiedział Putin podczas konferencji prasowej w 2015 r. z kanclerzem Niemiec Angela Merkel.

Rezolucję potępiającą przepisywanie historii wydał we wrześniu Parlament Europejski, wzywając Rosję do „pogodzenia się z tragiczną przeszłością”. Nazywając te działania „zwykłymi bzdurami”, Putin i jego urzędnicy w grudniu zaczęli obwiniać Polskę o rozpoczęcie II wojny światowej – podaje TIME.

Paweł Jabłoński, wiceminister spraw zagranicznych Polski, cytowany w artykule, uważa że ​​Rosja skoncentrowała się na Polsce, ponieważ jest ona głośnym zwolennikiem sankcji nałożonych na Rosję w odpowiedzi na aneksję Krymu w marcu 2014 r. „Rosja używając polityki historycznej próbuję stworzyć obraz swojej nienaganności”.

Autorki artykułu w TIME podają także inne przykłady manipulowania prawdą historyczną. Odnoszą się np. do pomnika wzniesionego w Budapeszcie w 2014 r. przedstawiającego Węgry jako archanioła Gabriela atakowanego przez Niemcy; krytycy twierdzą, że wybiela to fakt o współwinie ówczesnego rządu zabójstwa dużej części ludności żydowskiej w tym kraju.

W treści artykułu TIME znalazło się również odniesienie do polskich działań w kontekście polityki historycznej, a zwłaszcza do ustawy z 2018 r., która stanowiła, że nielegalne jest „oskarżanie polskiego państwa lub osób o udział lub odpowiedzialność za zbrodnie popełnione przez nazistów w czasie wojny”. Zdaniem TIME, od tego czasu Polska wykorzystuję strategię public relations, aby promować swoją interpretację historii, na przykład poprzez artykuły i oświadczenia premiera.

WARTO PRZECZYTAĆ:

https://time.com/5832549/world-war-ii-memory/?amp=true&__twitter_impression=true

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Warto przeczytać