5440392565_0f69c076a8_k

Donald Trump i jego żona Melania z dodatnim wynikiem testu na koronawirusa. Kolejny rekord zakażeń w Polsce

Podziel się
Twitter
Email
Drukuj
74-letni prezydent Stanów Zjednoczonych poinformował na Twitterze, że czwartkowe testy na obecność koronawirusa u niego i jego żony, Melanii Trump dały pozytywne wyniki. – Natychmiast rozpoczniemy naszą kwarantannę i powrót do zdrowia. Przejdziemy przez to RAZEM – napisał Trump. Jest to kolejny przywódca światowy z potwierdzonym wynikiem testu na koronawirusa, obok brazylijskiego prezydenta Jaira Bolsonaro, Księcia Karola z Wielkiej Brytanii, byłego prezydenta Włoch Silvio Berlusconiego i premiera Wielkiej Brytanii Borisa Johnsona.

Amerykański prezydent i jego żona według informacji przekazanych prasie czują się dobrze i zamierzają pozostać w Białym Domu – powiedział osobisty lekarz prezydenta Sean Conley. Dodał, że swoje obowiązki prezydent będzie wykonywać „bez zakłóceń”. W komunikatach Białego Domu nie ma informacji na temat ewentualnych objawów choroby u pary prezydenckiej. Prezydent Trump z racji swojego wieku znajduje się w grupie podwyższonego ryzyka.

Po pozytywnym wyniku testu Trump odwołał wszystkie piątkowe spotkania. Tymczasem jeszcze w czwartek na kampanijnym wiecu amerykański prezydent mówił, że koniec pandemii jest blisko.

Przed potwierdzeniem zakażenia u amerykańskiej pary prezydenckiej, wirusa Sars-Cov-2 stwierdzono u doradczyni prezydenta Hope Hicks. Jednak nie wiadomo czy Hicks zaraziła prezydenta koronawirusem. W ciągu ostatnich tygodni Trump prowadził aktywną kampanię i rzadko zakładał maseczkę. W USA na COVID-19 zmarło ponad 207 tys. osób. Wykryto tam ponad 7,2 mln zakażeń.

Tymczasem piątek okazał się kolejnym rekordowym dniem pod względem stwierdzonych przypadków zachorowań w Polsce. Ministerstwo Zdrowia poinformowało o kolejnych 2292 przypadkach z województw: małopolskiego (282), mazowieckiego (246), pomorskiego (228), podkarpackiego (218), kujawsko-pomorskiego (218), wielkopolskiego (196), śląskiego (179), łódzkiego (140), zachodniopomorskiego (114), dolnośląskiego (101), lubelskiego (97), podlaskiego (86), warmińsko-mazurskiego (72), opolskiego (56), świętokrzyskiego (33), lubuskiego (26). Z powodu COVID-19 zmarło 27 osób, a liczba wszystkich przypadków stwierdzonych w Polsce zbliża się do 100 tysięcy. 24 420 pozostaje aktywnych.

Wiceminister zdrowia Wojciech Andrusiewicz nie wyklucza wprowadzenia przez resort nowych obostrzeń związanych ze stanem epidemii. – Nie ma obecnie dużych ognisk (…) Mówimy o zakażeniach rozproszonych. Na tym etapie epidemii do zakażeń może dochodzić w aglomeracjach miejskich, w przestrzeni publicznej, na ulicy, czy w komunikacji”.

Źródło: PAP
foto: Gage Skidmore

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Warto przeczytać