drop-of-water-578897_1920

Do 2050 r. połowa światowej populacji będzie musiała stawić czoła niedoborom wody

Share on facebook
Podziel się
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Drukuj
Szacunki sugerują, że do 2050 r. ponad połowa światowej populacji będzie musiała stawić czoła problemom związanym z niedoborem wody. W poniedziałek przypada Światowy Dzień Wody, globalne wydarzenie promujące zrównoważone zarządzanie zasobami wodnymi.
Reklama

UNICEF szacuje, że do 2040 r. około 600 milionów ludzi w wieku poniżej 18 lat na całym świecie będzie żyło na obszarach o ekstremalnym niedoborze wody. Ponadto naukowcy z Massachusetts Institute of Technology (MIT) twierdzą, że 52 procent z przewidywanych na świecie 9,7 miliardów ludzi będzie żyło w regionach dotkniętych niedoborem wody do 2050 roku. Niedobór wody może oznaczać niedobór jej dostępności ze względu na niedobór fizyczny lub niedobór w związku z niezdolnością instytucji do zapewnienia regularnych dostaw lub z powodu braku odpowiedniej infrastruktury.

Niedobór wody dotyka już wszystkich kontynentów. Zużycie wody rosło na całym świecie w tempie ponad dwukrotnie większym niż wzrost liczby ludności w ostatnim stuleciu, a coraz większa liczba regionów osiąga granicę, przy której usługi wodne mogą być świadczone w sposób zrównoważony. Oczekuje się, że globalne ocieplenie jeszcze bardziej zaostrzy zapotrzebowanie w regionach dotkniętych już dzisiaj niedoborami wody. Próbując ocenić przyszłe zapotrzebowanie na wodę i wpływ zmian klimatycznych, naukowcy z MIT wykorzystali narzędzie do modelowania, aby obliczyć zdolność globalnych zasobów wodnych do zaspokojenia potrzeb wodnych do 2050 r.

Źródło: MIT

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Warto przeczytać

Reklama