eiffel-tower-g65bd6a941_1920

Decyzja paryskiego sądu w sprawie ataków terrorystycznych z 2015 roku

Share on facebook
Podziel się
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Drukuj
Paryski sąd skazał na kary od dwóch lat więzienia do dożywocia dwudziestu oskarżonych o współudział w atakach terrorystycznych, w których zginęło 130 osób. Proces dotyczył serii zamachów przeprowadzonych przez bojowników Państwa Islamskiego w stolicy Francji w 2015 roku. Były to najbardziej krwawe ataki we Francji od czasu drugiej wojny światowej.
Reklama

Specjalny sąd przysięgłych uznał, że 19 spośród 20 oskarżonych jest winnych współudziału w organizacji zamachów terrorystycznych. Sześciu islamistów zostało skazanych na dożywocie bez możliwości wcześniejszego zwolnienia, pięciu z nich sądzono zaocznie, ponieważ są więzieni za granicą lub zostali uznani za zaginionych.

Dożywotni wyrok usłyszał będący głównym oskarżonym w procesie 32-letni Salah Abdeslam – jedyny uczestnik zamachów, którego zdołano pojmać żywego. Jeden z organizatorów zamachów został skazany na dożywocie z możliwością skrócenia kary. Pozostali oskarżeni usłyszeli wyroki do dwóch do trzydziestu lat więzienia.

Proces w sprawie zamachów w Paryżu był największą rozprawą karną w historii Francji. Na jego potrzeby zwołano specjalny sąd przysięgłych i zbudowano największą salę obrad w kraju.

13 listopada 2015 roku terroryści Państwa Islamskiego zdetonowali ładunki wybuchowe w pobliżu stadionu narodowego w Paryżu, ostrzelali restauracje w centrum miasta i zaatakowali salę Bataclan, w której odbywał się koncert.

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Reklama

Warto przeczytać