EZA6C-4XgAAFMXu

Czwarty etap odmrażania gospodarki – otwarte kina i siłownie

Podziel się
Twitter
Email
Drukuj
Premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej (27 maja) ogłosił rozpoczęcie kolejnego etapu odmrażania gospodarki. Tym razem dotyczy on nowych zasad zasłaniania ust i nosa oraz m.in. otwarcia kin i siłowni.

Zgodnie z kolejnym – czwartym – etapem wchodzenia w tzw. nową normalność od 30 maja zniknie obowiązek zasłaniania ust i nosa w otwartej przestrzeni pod warunkiem zachowania bezpiecznego, 2-metrowego odstępu od innych. Z obowiązku utrzymania dystansu społecznego wyłączeni są rodzice z dziećmi wymagającymi opieki (do 13. roku życia), osoby wspólnie mieszkające, osoby niepełnosprawne, osoby, które zasłaniają usta i nos.

Nie trzeba zakrywać ust i nosa w pracy, jeżeli pracodawca zapewni odpowiednie odległości między stanowiskami i spełni wymogi sanitarne oraz w restauracji lub barze – gdy klient zajmuje miejsce przy stole. Maseczki będą wciąż obowiązkowe w przestrzeniach zamkniętych, takich jak sklepy, kościoły czy komunikacja miejska.

Od 6 czerwca otwarte zostaną miejsca kultury i rekreacji: kina, teatry, opery, balet, a także baseny, siłownie, kluby fitness, sale zabaw i parki rozrywki, sauny, solaria, salony masażu i tatuażu. Możliwa będzie także organizacja targów, wystaw i kongresów. Niezbędne jest jednak zachowanie dyscypliny społecznej i dochowania ścisłego reżimu sanitarnego.

Wesela od 30 maja będą mogły być organizowane z nowym, powiększonym limitem osób – do 150.  Zniesiony zostanie takie limit osób w branży handlowej i gastronomicznej. Do tej pory w sklepie, restauracji, na targu, w punkcie usługowym czy na poczcie na 1 osobę musiała przypadać określona powierzchnia lub liczba okienek. Od 30 maja ta zasada przestaje obowiązywać, a wyjątkiem są punkty gastronomiczne, gdzie nadal musi być zachowana odpowiednia odległość między stolikami. Klienci, zanim usiądą do stolika, muszą mieć założone maseczki. Obowiązują również nadal wszystkie wytyczne sanitarne – m.in. dezynfekcja rąk i stolików.

Zniesienie obostrzeń obejmie również kościoły i inne miejsca sprawowania kultu religijnego. Tutaj limit osób również przestaje obowiązywać od soboty 30 maja. Podobnie z uroczystościami pogrzebowymi – nie będzie obowiązywał dotychczasowy limit 50 osób.

Od soboty 30 maja w przestrzeniach otwartych dozwolona jest organizacja zgromadzeń, w których bierze udział do 150 osób. Uczestnicy muszą jednak zasłaniać usta i nos lub zachować 2-metrowy dystans społeczny. Sanepid będzie przedstawiał rekomendacje, gdzie ze względu na sytuację epidemiologiczną zgromadzenia nie powinny się odbywać. Ostateczna decyzja należy jednak do właściwej jednostki samorządu terytorialnego.

Od 30 maja restauracje i bary hotelowe mogą być otwarte i serwować na sali posiłki gościom. Od 6 czerwca natomiast w hotelach mogą zacząć działać baseny, siłownie, kluby fitness. Właściciele hoteli muszą jednak zachowywać określone zasady sanitarne.

Premier Morawiecki poinformował, że znoszenie ograniczeń dotyczących COVID-19 jest możliwe, ponieważ w większości województw liczba zachorowań spada. Kolejną przesłanką przemawiającą za tymi działaniami jest sytuacja epidemiczna i wydolność służby zdrowia (dostępnych respiratorów i wolnych łózek) – kluczowa dla skutecznego zwalczania epidemii Sars-Cov-2.

foto: Fot. Adam Guz/KPRM

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Warto przeczytać