m1a2-abrams-gb699f45ae_1920

Czołgi Abrams dotarły do Polski. Mariusz Błaszczak: Polska będzie dysponowała nowoczesną, potężną siłą, aby w sytuacji zagrożenia odstraszyć agresora

Share on facebook
Podziel się
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Drukuj
Granice Polski przekroczyło pierwsze siedem czołgów Abrams, a w ciągu kilku dni pojawią się kolejne. Zakończenie dostaw planowane jest w 2026 roku. Wicepremier Mariusz Błaszczak poinformował, że na początku sierpnia rozpocznie się szkolenie pierwszych załóg. 

Czołgi Abrams, na których będą szkolić się żołnierze Wojska Polskiego są już w Polsce. – Będziemy gotowi, kiedy pojawią się pierwsze z 250 najnowocześniejszych czołgów, które zamówiliśmy. Polska będzie dysponowała nowoczesną, potężną siłą, aby w sytuacji zagrożenia odstraszyć agresora – napisał minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak w mediach społecznościowych.

Jak podaje Informacyjna Agencja Radiowa maszyny będą uzupełnieniem braków, które powstały po przekazaniu przez Polskę, ukraińskiej armii 240 zmodyfikowanych czołgów T-72. Czołgi Ambrams mają trafić do jednostek rozmieszczonych we wschodniej części Polski, na wschodnią flankę NATO, przede wszystkim do 18. Dywizji Zmechanizowanej, a także do 1. Warszawskiej Brygady Pancernej.

5 kwietnia w 1. Warszawskiej Brygadzie Pancernej, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak podpisał umowę na zakup 250 czołgów Abrams dla Wojska Polskiego. Umowa dotyczy nie tylko Abramsów, ale także sprzętu towarzyszącego, który obejmuje 26 wozów zabezpieczenia technicznego, 17 mostów towarzyszących, pakietu szkoleniowego i logistycznego oraz zapasu amunicji. Wartość całego sprzętu ma wynosić ok. 4,75 mld dolarów.

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Reklama

Warto przeczytać