30024169472_2448f0e839_k

Cyklon Amphan zagraża Indiom i Bangladeszowi

Podziel się
Twitter
Email
Drukuj
Cyklon, który uformował się w Zatoce Bengalskiej, zmierza bezpośrednio w kierunku granicy Indii i Bangladeszu, niosąc ze sobą potencjał poważnych zniszczeń i wstrząsów w dwóch krajach, które wciąż walczą z pandemią Covid-19.

Cyklon Amphan wzmocnił się i odpowiada obecnie sile huraganu atlantyckiego kategorii 4 lub super tajfunu na Zachodnim Pacyfiku. Amphan napędza wiatry o prędkości 240 kilometrów na godzinę. Choć prognozy przewidują, że burza osłabnie, może w dalszym ciągu spowodować znaczne szkody, zwłaszcza w pobliżu biednych, gęsto zaludnionych obszarów.

Klęski żywiołowe są powszechne w tej części świata, ale może to być pierwsza tak potężna klęska żywiołowa, jaka nawiedza Indie i Bangladesz w trakcie globalnego kryzysu zdrowotnego.

Policja w zachodnim Bengalu w Indiach – regionie, który ma być najbardziej dotknięty kataklizmem, powiedziała BBC, że ludzie nie chcą iść do schronów, ponieważ boją się zarażenia Covid-19. Amphan to pierwsza super cykloniczna burza w Zatoce Bengalskiej od super cyklonu z 1999 r., w wyniku którego śmierć poniosło ponad 9 000 osób.

Od poniedziałku rano Bangladesz zidentyfikował co najmniej 22 268 przypadków Covid-19 i 328 zgonów związanych z koronawirusem, podczas gdy Indie odnotowały co najmniej 96 169 pacjentów i 3029 zgonów. Oba kraje nie spowolniły jeszcze przyrostu nowych infekcji. Władze indyjskie poinformowały, że w poniedziałek kraj wykrył ponad 5000 nowych przypadków koronawirusa w ciągu ostatnich 24 godzin, co jest najwyższą liczbą przypadków wykrytych w ciągu jednego dnia od rozpoczęcia pandemii. Według Ministerstwa Zdrowia i Opieki Rodzinnej Bangladeszu odnotowało 1 273 nowe przypadki w ciągu ostatnich 24 godzin.

Uderzenie cyklonu Amphan prawdopodobnie nastąpi w środę 20 maja. Wiatr ma osiągnąć prędkość do 185 km / h, co odpowiada sile huraganu kategorii piątej.

WIĘCEJ NA TEN TEMAT: Amphan

foto: NASA Earth Observatory/ Joshua Stevens

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Warto przeczytać