fot. Kancelaria Sejmu/Aleksander Zieliński

Cyberataki tematem środowego niejawnego posiedzenia Sejmu

Share on facebook
Podziel się
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Drukuj
Na wniosek premiera Mateusza Morawieckiego, w środę (16.06) odbędzie się niejawne posiedzenie Sejmu w sprawie cyberataków. Jego rozpoczęcie planowane jest na godzinę 9.

Premier zwrócił się w poniedziałek wieczorem o zwołanie posiedzenia Sejmu w trybie niejawnym, aby przedstawić skalę ataków w sieci, które dotknęły Polskę. Wicemarszałek Małgorzata Kidawa-Błońska (KO) poinformowała, że środowe posiedzenie rozpocznie się głosowaniem na sali plenarnej w sprawie utajenia obrad. Po tym czasie nastąpi dwugodzinna przerwa, przygotowanie sali i wznowienie obrad. Na posiedzeniu Sejm będzie słuchał informacji premiera. Obrady odbędą się w trybie stacjonarnym, nie będzie możliwości zdalnego uczestnictwa.

Rzecnik rządu, Piotr Müller stwierdził, że skala ataków jest bardzo poważna. „Jest to duża skala, która nie ogranicza się – tak jakby niektórzy oponenci nas chcieli – tylko do jednej osoby, lecz dotyczy wielu osób” – powiedział dodając, że sprawa dotyczy skrzynek mailowych. Rzecznik wyraził chęć, aby posłowie jak najprędzej poznali te poufne informacje. Na późniejszym briefingu, Müller zwrócił uwagę na fakt, że w ostatnich latach wiele krajów stało się ofiarami ataków cybernetycznych. Były to m.in. Wielka Brytania, Francja, czy Stany Zjednoczone.

Źródło: PAP
foto: fot. Kancelaria Sejmu/Aleksander Zieliński

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Reklama

Warto przeczytać