EoO34fEXIAk90-o

COVID-19: Wielka Brytania dopuściła do użycia szczepionkę Pfizera i BioNTech. Premier Morawiecki zapowiedział, że remedia będą w Polsce darmowe i dobrowolne

Podziel się
Twitter
Email
Drukuj
Wielka Brytania jako pierwszy kraj na świecie dopuściła w środę do użycia opracowaną przez firmy Pfizer i BioNTech szczepionkę przeciw koronawirusowi Sars-Cov-2.

– Rząd przyjął dziś rekomendację niezależnej Agencji ds. Regulacji Leków i Produktów Zdrowotnych (MHRA), aby zatwierdzić szczepionkę COVID-19 firm Pfizer i BioNTech do użytku. Jest to następstwem wielomiesięcznych rygorystycznych badań klinicznych i dokładnej analizy danych przez ekspertów z MHRA, którzy stwierdzili, że szczepionka ta spełnia surowe normy bezpieczeństwa, jakości i skuteczności” – napisało w komunikacie brytyjskie ministerstwo zdrowia. Jak dodano, komitet ds. szczepień wkrótce opublikuje szczegółowe zalecenia, wyjaśniające zasady dystrybucji szczepionki wśród grup priorytetowych, takich jak pensjonariusze domów opieki, personel medyczny i pielęgniarski, osoby starsze i szczególnie narażone na zachorowanie z powodu innych schorzeń. Brytyjski premier Boris Johnson oświadczył w środę, że to dopuszczenie przez krajowego regulatora szczepionki przeciw Covid-19 opracowanej przez firmy Pfizer i BioNTech jest fantastyczną wiadomością. Minister Zdrowia Wielkiej Brytanii Matt Hancock zapowiedział, że szczepienia mogą się zacząć od przyszłego tygodnia.

W środę premier Mateusz Morawiecki poifnromował, że Polska ma złożone zamówienia na 45 mln dawek szczepionki przeciw COVID-19.

– Tym, co daje nam nadzieję na zakończenie walki z wirusem, jest szczepionka. Polska podpisała odpowiednie umowy i mamy już złożone zamówienia na 45 mln dawek z firmami takimi jak Pfizer BioNtech, AstraZeneca czy Johnson&Johnson. Jesteśmy gotowi do podpisania kolejnych umów, czekamy na sygnał ze strony KE (…) Szczepionki będą dobrowolne, darmowe i dwudawkowe – dodał premier.

Proces szczepień będzie zorganizowany w sposób prosty: rejestracja online (ale możliwość też tradycyjnie); zgłoszenie do punktu szczepień; sam moment szczepienia; powtórzenie po 21 dniach. – podkreślił szef rządu, informując, że czekamy na ostateczne decyzje Europejskiej Agencji Leków. – To od niej zależy moment rozpoczęcia szczepienia – zaznaczył premier Morawiecki.

Minister zdrowia Adam Niedzielski pytany w radiu TOK FM o strategię szczepień powiedział, że prawdopodobnie pierwsze dostawy szczepionek będą na przełomie stycznia i lutego. Zarówno premier i szef rządu podkreślili, że w pierwszej kolejności możliwość zaszczepienia będzie przysługiwać służbom medycznym, mieszkańcom domów opieki społecznej, przedstawicielom służb mundurowych i seniorom powyżej 65. roku życia.

foto: Adam Guz/KPRM

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Warto przeczytać