FIVOFc1XEAUQiRD

COVID-19 w Polsce. Minister Niedzielski: nie ma decyzji o wprowadzeniu kolejnych obostrzeń

Share on facebook
Podziel się
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Drukuj
Podczas konferencji prasowej, 5 stycznia br. minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował, że na tę chwilę nie ma decyzji o wprowadzeniu kolejnych obostrzeń, a ostatnie wzrosty zakażeń interpretowane są jako anomalia, a nie jako zmiana trendu spadkowego w ogólnej liczbie zachorowań, związana m.in. z okresem poświątecznym.
Reklama

Szef resortu zdrowia zwrócił jednocześnie uwagę na zagrożenie związane z nowym wariantem koronawirusa „Omikron”, którego kumulacja w Polsce – jak zakłada resort zdrowia – przypadnie na pod koniec stycznia. Minister zapewnił, że rząd przygotowuję się na „uderzenie Omikrona”, m.in. poprzez zwiększanie zapasów leków i innych materiałów wykorzystywanych w procesie leczenia, w tym plany zwiększania infrastruktury szpitalnej. Jak przyznał minister, jednym z najważniejszych aspektów opieki medycznej związanej z COVID-19 jest opieka przedszpitalna nad pacjentami, którzy znajdują się we wczesnym stadium choroby. Minister przypomniał o programie PulscoCare dla pacjentów z dodatnim wynikiem testu na COVID-19 oraz o pulsoksymetrze, który jest przesyłany pacjentom powyżej 55 lat, który pozwala na monitorowanie parametrów saturacji.

Minister Niedzielski przyznał również, że „prawdopodobieństwo wprowadzenia dodatkowych restrykcji w czasie ferii (zimowych – red). uznaję za niskie”.

We wtorek Wielka Brytania po raz pierwszy przekroczyła liczbę 200 000 przypadków, Australia odnotowała prawie 50 000, a Francja zarejestrowała ponad 270 000. Jednak liczby te przewyższa 1 080 211 przypadków zgłoszonych w poniedziałek przez Stany Zjednoczone, co stanowi światowy rekord. WHO ostrzega, że rozprzestrzenianie się wariantu Omicron zwiększyło ryzyko pojawienia się nowszych, bardziej niebezpiecznych wariantów

foto: Ministerstwo Zdrowia

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Reklama

Warto przeczytać