{179B1A35-66BF-0144-89D2-4CF68E1605FA}

COVID-19: szczyt UE poświęcony szczepieniom i paszportom sanitarnym

Share on facebook
Podziel się
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Drukuj
Przywódcy UE spotykają się w czwartek, żeby przedyskutować szanse na przyśpieszenie kampanii szczepień w Europie. Wśród tematów poruszonych przez szefów rządów 27 państw UE znajdzie się także zagadnienie wprowadzenia tzw. paszportów sanitarnych.
Reklama

Szczepienia przeciw COVID-19

Szczyt wideo przywódców bloku 27 krajów przypada w rocznicę wybuchu pandemii COVID-19. Obecnie większość państw UE mierzy się już z drugą lub trzecią falą zakażeń. Ponadto państwa członkowskie stają w obliczu zagrożenia ze strony bardziej zaraźliwych wariantów koroawirusa z Wielkiej Brytanii i Południowej Afryki. Bruksela ostrzegła sześć rządów, w tym niemiecki, przed jednostronnymi ograniczeniami granicznymi. Kraje zależne od turystów wywierają presję, aby znieść bariery podróżne na czas letnich wakacji.

Po powolnym rozpoczęciu wdrażania szczepień w UE – w dużej mierze dlatego, że plan UE był zależny od szczepionek koncernu AstraZeneca – europejskie stolice mają nadzieję, że dostawy wzrosną od kwietnia, kiedy Pfizer / BioNTech i Moderna zwiększą produkcję. Jednorazowa szczepionka firmy Johnson & Johnson może również zostać zatwierdzona do połowy marca. Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen powiedziała niemieckiemu dziennikowi regionalnemu Augsburger Allgemeine, że pomimo tarć z AstraZeneca „producenci szczepionek są naszymi partnerami w tej pandemii”.

Celem KE jest zaszczepienie 70 procent dorosłych w Unii Europejskiej do połowy września.Tymczasem tylko cztery procent z 450 milionów ludzi w bloku otrzymało co najmniej jedną szczepionkę, według oficjalnych danych AFP – a tylko dwa procent zostało w pełni zaszczepionych dwoma szczepionkami.

Paszporty sanitarne

Pojawia się także dyskusja na temat wprowadzenia paszportów sanitarnych. Kilku unijnych urzędników i dyplomatów ostrzegło w środę, że chociaż popierają weryfikowalne dane dotyczące szczepień, jest za wcześnie, aby poważnie myśleć o wprowadzeniu „paszportów sanitarnych”. „Nadal nie mamy rady ze strony władz zdrowotnych (na temat) tego, co szczepionka robi, a czego nie: czy nadal możesz zakażać innych, jeśli zostałeś zaszczepiony? Nie wiem” – powiedział dziennikarzom jeden z wyższych dyplomatów UE. „Co dzieje się z tymi, którzy nie zostali zaszczepieni? Jaką procedurę muszą przejść, aby móc wjechać do kraju? Myślę, że jest to nadal przedmiotem dyskusji” – powiedział.

Paszportom sanitarnym są w szczególności przeciwne Francja i Niemcy, obawiając się schizmy podróżniczej między mniejszością zaszczepionych osób a większością niezaszczepionych. Jednak wstępne rozmowy UE z Zrzeszeniem Międzynarodowego Transportu Lotniczego (IATA) już się rozpoczęły. IATA ma zamiar uruchomić swoją IATA Travel Pass, aplikację przechowującą dane o zaszczepionych podróżnych. W międzyczasie Grecja wskazała, że jest gotowa działać szybciej niż jej rówieśnicy z UE i zawarła już dwustronną umowę o podróży z Izraelem. Podobne rozmowy prowadzi także z Wielką Brytanią. Londyn oświadczył w tym tygodniu, że ograniczenia w zagranicznych podróżach rekreacyjnych mogą zostać zniesione już w połowie maja. Wysoki rangą dyplomata UE przyznał, że wszystkie kraje Unii Europejskiej są „chętne” do znalezienia bezpiecznego sposobu na ponowne otwarcie podróży na czas sezonu turystycznego od czerwca do września, ale dodał „musimy razem posuwać się naprzód”.

Restrykcje w podróżowaniu

Jednak bardziej palącym problemem niż paszporty sanitarne są surowe ograniczenia graniczne wprowadzone przez kilka krajów UE w celu ograniczenia rozprzestrzeniania się wirusa, które Komisja uważa za nieproporcjonalne. Organ wykonawczy UE skierował listy ostrzegawcze do Belgii, Danii, Finlandii, Niemiec, Węgier i Szwecji w sprawie podjętych środków, dając im czas do końca przyszłego tygodnia na odpowiedź. Urzędnik UE powiedział, że bez interwencji Komisji takie ograniczenia „mogłyby być gorsze niż to, co widzimy dzisiaj”. Dodał, że spodziewa się „dość żywej dyskusji między państwami członkowskimi” na ten temat.

Oprac. Mateusz Krawczyk
Źródło: FRANCE 24 AFP
foto: Unia Europejska

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Reklama

Warto przeczytać

Reklama