injection-5722329_1920

Covid-19: Pfizer tymczasowo ogranicza dostawy szczepionek do Europy

Podziel się
Twitter
Email
Drukuj
Pfizer tymczasowo ograniczy dostawy do Europy swojej szczepionki przeciwko COVID-19, jednocześnie zwiększając swoje moce produkcyjne, poinformował w piątek Norweski Instytut Zdrowia Publicznego.

„Otrzymaliśmy tę wiadomość dzisiaj nieco przed godziną 10:00. Spodziewaliśmy się 43 875 dawek szczepionek firmy Pfizer w trzecim tygodniu (w przyszłym tygodniu). Teraz wygląda na to, że otrzymamy 36075 dawek”, Norweski Instytut Zdrowia Publicznego (FHI) podał w oświadczeniu.

Zmniejszenie dostaw wynika z ograniczenia produkcji przez firmę Pfizer, dzięki czemu może zwiększyć zdolność produkcyjną do 2 miliardów dawek szczepionek rocznie z 1,3 miliarda obecnie – podał FHI.

„Ta tymczasowa redukcja dotknie wszystkie kraje europejskie” – powiedział FHI. „Nie jest jeszcze dokładnie jasne, ile czasu zajmie, zanim Pfizer ponownie osiągnie maksymalne zdolności produkcyjne”.

Do informacji na temat tymczasowego ograniczenia dostaw szczepionek do Europy odniósł się minister Dworczyk. Jak poinformował, „otrzymaliśmy informację, że Pfizer w sposób znaczący zmniejszy dostawy do krajów UE. Mają być one zwiększone w przyszłości, ale póki co nie mamy precyzyjnej informacji w tej kwestii”.  Szef KPRM podkreślił, że mamy dane wskazujące na to, że każdy pacjent, który otrzymał pierwszą dawkę, ma gwarancję drugiej dawki, niezależnie od zmian dostaw. To dobra strategia, ukierunkowana na bezpieczeństwo pacjenta (…) Po otrzymaniu precyzyjnych danych od Pfizer będziemy podejmowali decyzje dotyczące zmian w harmonogramie szczepień.

Oprac. MKr

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Warto przeczytać