ukraine-g152c45acf_1920

Ciężki ostrzał i ataki na zakłady Azowstal w Mariupolu

Share on facebook
Podziel się
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Drukuj
W czwartek rano siły rosyjskie prowadziły ciężki ostrzał i szturm na zakłady metalurgiczne Azowstal w Mariupolu na południowym wschodzie Ukrainy – poinformował doradca mera tego miasta Petro Andriuszczenko, cytowany przez CNN.
Reklama

„Jeśli istnieje piekło na ziemi, to obecnie jest to Azowstal (…) Ostatnie 11 kilometrów kwadratowych wolności w Mariupolu zostało zmienione w piekło” – powiedział w czwartek rano Andriuszczenko.

„Trwa bezustanny ostrzał i szturm, nawet w nocy, z naprowadzaniem na cele przy użyciu dronów. Na niektórych obszarach walki trwają już za ogrodzeniem zakładów” – wyjaśnił. Dodał, że mieszkańcy terenów w pobliżu fabryki „musieli się pilnie ewakuować na własną rękę bez uprzedzenia”.

Dowódca broniącego się w Azowstalu Pułku Azow Denys Prokopenko potwierdził w środę wieczorem, że oddziały rosyjskie przedarły się na teren fabryki.

„Mija drugi dzień, odkąd przeciwnik przedarł się na teren zakładów. Trwają ciężkie i krwawe walki” – oznajmił, podkreślając, że Azow utrzymuje obronę.

Azowstal uznawany jest za ostatni bastion ukraińskiej obrony Mariupola. Na terenie kombinatu broni się pułk ukraińskiej Gwardii Narodowej Azow i 36. Samodzielna Brygada Piechoty Morskiej. Według władz Mariupola są tam również setki cywilów, w tym 30 dzieci.

Rosyjskie wojsko ma rzekomo zmusić uwięzionych w obozach filtracyjnych mieszkańców Mariupola do wzięcia udziału w tak zwanej paradzie z okazji 9 maja w mieście. Doradca mera Mariupola Petro Adriuszczenko poinformował, że Rosjanie przytrzymują w obozach niedaleko miasta około dwóch tysięcy mężczyzn.

„Brakuje im ukraińskich jeńców, aby przeprowadzić dużą paradę. To będzie takie groteskowe przedstawienie z mieszkańcami Mariupola przebranymi w ukraińskie mundury w celu stworzenia kolejnego propagandowego obrazu. Horror, w którym pogrąża się Mariupol, pogłębia się każdego dnia i się nie kończy” – dodał Petro Andriuszczenko.

Wcześniej pojawiły się informacje, że w mieście Tokmak w obwodzie zaporoskim rosyjscy okupanci rozpoczęli szycie mundurów sił zbrojnych Ukrainy. Doniesienia potwierdziło dowództwo operacyjne grupy „Południe”.

Oprac. Wiktor Olendzki

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Reklama

Warto przeczytać