storm-surge-3735936_1920

Chiny zmagają się z największymi powodziami od tysiąca lat

Share on facebook
Podziel się
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Drukuj
Ilość kilkudniowych opadów deszczu w chińskim mieście Zhengzhou jest niewiele niższa od odnotowywanej tam średniej opadów w ciągu całego roku. W wyniku gwałtowanych opadów i powodzi kilkanaście osób zginęło w zalanej linii metra. Podtopionych zostało wiele miast w prowincji Henan.

Liczba ofiar śmiertelnych powodzi w Chinach wyniosła w środę co najmniej 16. Ulewne deszcze powodują zawalenia się domów i budowli, a także – we wtorek – zalanie metra. Jak informują mieszkańcy w rozmowie z agencją Reuters, w zalanych wagonach metra woda sięgała do klatek piersiowych pasażerów. Problem napotkał też pociąg jadący z Zhengzhou, który ugrzązł na mieliźnie, więżąc setki pasażerów. Według lokalnych mediów, w środę w pociągu skończą się zapasy wody i żywności.

W kilkunastu miastach Henan wiele dróg zostało zalanych, a dziesiątki zbiorników wodnych i zapór przekroczyło poziomy ostrzegawcze (niektóre z nich już zostały naruszone). Z tego powodu w Zhengzhou ewakuowanych zostało około 100 tys. osób. Miasta w prowincji Henan (gdzie zamieszkuje około 100 mln mieszkańców) zawiesiły wiele połączeń kolejowych oraz zamknęły autostrady; połączenia lotnicze są opóźnione lub odwoływane.

W Zhengzhou, stolicy Henan, od soboty do wtorku spadło 617,1 mm deszczu, co jest wielkością zbliżoną do średniej rocznej wynoszącej 640,8 mm. Meteorolodzy twierdzą, że opady na tak wielką skalę obserwowane są raz na 1000 lat. Przewidują także, że w ciągu najbliższych trzech dni w Henan spadnie jeszcze więcej deszczu.

Armia Ludowo-Wyzwoleńcza wysłała ponad 3000 żołnierzy i personelu do pomocy w poszukiwaniach i ratownictwie.

Oprac.: KR
Źródło: REUTERS

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Reklama

Warto przeczytać